Poradnik: Jakie cechy powinien mieć dobry sprzedawca

Autor: Rabat Detal 10 sierpnia 2016 09:25

Poradnik: Jakie cechy powinien mieć dobry sprzedawca fot. shutterstock

Osoba, która chce pracować jako sprzedawca musi być bardzo odporna na stres. Ponadto powinna cechować się dużą skrupulatnością, uczciwością oraz kulturą osobistą. W pracy sprzedawcy bardzo przydaje się kierunkowe wykształcenie, a także znajomość przynajmniej podstawowych technik sprzedaży. Sprzedawca musi być osobą bardzo komunikatywną, bez tej cech praca w zawodzie jest praktycznie niemożliwa. Przydaje się opanowanie i zimna krew, w tej pracy ma się do czynienia z bardzo różnymi klientami, często trudnymi i roszczeniowymi. Sprzedawca musi umieć łagodzić napięcia i starać się, żeby klient był zadowolony nie tylko z zakupionych towarów, ale i z jakości świadczonych usług - czytamy w poradach sieci Rabat Detal.

Zawód sprzedawcy bywa bardzo trudny, klienci często właśnie na sprzedawcach wyładowują swoje frustracje. Natomiast ta praca jest bardzo niedoceniana. Zarobki są bardzo często nieadekwatne do ilości zaangażowania i trudu włożonego w pracę.

W zawodzie sprzedawcy kontakty z innymi ludźmi są bardzo intensywne, dlatego przy bezpośredniej obsłudze klientów powinny pracować osoby komunikatywne, łatwo nawiązujące relacje interpersonalne. Ważne są również takie cechy, jak umiejętność słuchania i cierpliwość, umiejętność postępowania z ludźmi, a także odporność emocjonalna.

Przeczytaj także:

Bardzo ważna jest podzielność uwagi, ponieważ sprzedawca często wykonuje kilka czynności w krótkich odstępach czasu lub jednocześnie. Ze względu na usługowy charakter tego zawodu przydatne są zainteresowania społeczne oraz menedżerskie. Specyfika zawodu wymaga dużej samodzielności w organizowaniu sobie stanowiska pracy, poczucia odpowiedzialności za wykonywane czynności i powierzony majątek, zdyscyplinowania w utrzymaniu czystości i porządku w punkcie sprzedaży.

Więcej porad na stronie sieci Rabat Detal.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • polishslave.eu 2016-08-11 16:57:55

  zabrakło najważniejszych cech: chęć do pracy w darmowych nadgodzinach oraz zgoda na umowę na 1/4 etatu i pracę faktyczną na 1,5 etatu ze stawką 7zł za godzine

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,89

 • Śr

  3,40

 • Min

  1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane