REKLAMA
REKLAMA

Mimo oznak spowolnienia gospodarczego, nie maleje liczba ofert pracy dla handlowców

Autor: Ciszewski PR 27 lutego 2009 11:31

Dekoniunktura gospodarcza wzmaga fluktuację pracowników w handlu i usługach. Wśród ofert są nowe miejsca pracy oraz takie, w na które pracodawcy poszukują bardziej kompetentnych pracowników, którzy będą potrafili znaleźć nowe metody, skuteczne w czasie spowolnienia gospodarczego.

REKLAMA
- Najwięcej ofert pracy dla handlowców czeka na mieszkańców Mazowsza, Wielkopolski, Śląska i Małopolski. Najtrudniej zostać handlowcem w województwach: świętokrzyskim, podlaskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Handel i sprzedaż to domena dużych ośrodków miejskich, gdzie jest najwięcej podmiotów gospodarczych. Jak jednak wynika z zapowiedzi deweloperów i sieci handlowych, w najbliższych dwóch latach nowe centra handlowe będą powstawały trzy razy częściej w małych i średnich miastach niż w dużych aglomeracjach. Powinno to znaczenie rozszerzyć rynek pracy dla handlowców w tych regionach, w których mieli oni dotychczas problemy ze znalezienie pracy - mówi Beata Szilf-Nitka, Country Manager internetowej giełdy pracy InfoPraca.pl.

- Formy zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia w handlu zależą od stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy. Najniższe zarobki czekają na kasjerów, telemarketerów i osoby zaczynające pracę na stanowiskach asystenckich. Przedstawiciele handlowi mogą spodziewać się stosunkowo niewysokiej pensji podstawowej i wysokich prowizji od podpisanych umów. Ważnym dodatkiem jest też samochód służbowy. Pensja najlepszych handlowców nierzadko kilkukrotnie przekracza średnią krajową. Wszystko jednak zależy od wyników ich pracy - powiedziała Beata Szilf-Nitka.

Jak wynika z jesiennego raportu płacowego Advisory Group TEST Human Resources, średnie wynagrodzenie proponowane dla dyrektora ds. sprzedaży i marketingu (Sales & Marketing Director) wynosi 24860 zł netto. Dyrektor sprzedaży może liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 16839 zł netto, a kierownik działu sprzedaży (Sales Manager) - 9340 zł miesięcznie netto. Na znacznie niższym poziomie kształtują się średnie zarobki przedstawicieli handlowych (Sales Representative) i specjalistów ds. sieci handlowych (Retail Network Specialist) i mieszczą się w granicach od 4231 zł do 5609 zł. Kierownik sklepu może liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4609 zł miesięcznie, a sprzedawca - 2887 zł. Telemarketerom oferowane jest wynagrodzenie między 2659 zł a 3414 zł netto.

W całej branży nie ma wygórowanych formalnych oczekiwań wobec kandydatów na najniższe stanowiska. Najważniejsze są zdolności interpersonalne, otwartość oraz gotowość do podróży służbowych. Przyszły handlowiec powinien też posiadać prawo jazdy kategorii B, a wielu pracodawców oferuje bezpłatne szkolenia z technik sprzedaży, komunikacji czy też autoprezentacji.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12720

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA