Badanie: Polacy nie boją się, że automatyzacja zabierze im pracę

Autor: PAP 10 kwietnia 2018 16:50

Badanie: Polacy nie boją się, że automatyzacja zabierze im pracę Fot. Shutterstock.com

76 proc. Polaków nie boi się automatyzacji w miejscu zatrudnienia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy ADP. Jedynie 10 proc. polskich pracowników uważa, że maszyny w ciągu kolejnych 6-10 lat zastąpią ich na stanowiskach pracy.

Badanie wykazało, że Polska to kraj, w którym poziom optymizmu pracowników względem automatyzacji pracy jest najwyższy w Europie.

46 proc. ankietowanych deklaruje, że pracodawcy dbają o zespół i przygotowują pracowników do wdrożenia automatyzacji. Dla porównania, w Europie odsetek pracowników, którzy są takiego zdania, wynosi 37 proc.

Automatyzacji w perspektywie kolejnych 6-10 lat najbardziej obawiają się Włosi (18 proc.), Francuzi (14 proc.), Brytyjczycy (13 proc.) oraz Hiszpanie (13 proc.). W Polsce obawy w związku z automatyzacją deklaruje 10 proc. badanych.

Najbardziej nieufni względem rozwoju nowych technologii w miejscu pracy są pracownicy w wieku od 35 do 44 lat. Niepewność związana z rosnącą automatyzacją nierówno rozkłada się również, jeśli chodzi o poszczególne branże gospodarki; najbardziej maszyn obawia się sektor finansowy (19 proc.). Obawy względem automatyzacji to częste zjawisko również w sektorach transportowym i budowlanym (13 proc.).

"Automatyzacja może wydawać się problemem dla przyszłych pokoleń, jednak wyniki naszego badania pokazują, że maszyny, boty i rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji mogłyby zastąpić tysiące pracowników już w ciągu następnych pięciu lat" - zauważa partnerka biznesowa ds. HR w ADP Polska, Magdalena Dacka.

"Sztuczna inteligencja i robotyka postępują w takim tempie, że już wkrótce maszyny będą mogły wykonywać prace będące dotychczas domeną ludzi w zakresie niektórych zawodów i branż. Pomimo korzystnego wpływu na wydajność i produktywność mogłoby to sprawić, że niektórzy będą musieli zmierzyć się z wizją zmiany jakościowej w swojej pracy. Więcej robotów w miejscu pracy nie będzie jednak jednoznaczne z tym, że człowiek stanie się zbędny; powstaną nowe zawody, a niektóre ulegną głębokim zmianom. Rozpoczynając doszkalanie i przekwalifikowywanie personelu teraz, pracodawcy mogą zapewnić sobie i swoim pracownikom gotowość do pracy ramię w ramię z maszynami" - dodaje ekspertka.

Badanie wykonane na zlecenie ADP zostało wykonane przez agencję badań rynku Opinion Matters w sierpniu 2017 roku. Objęło 9908 pracujących dorosłych osób w ośmiu krajach europejskich; ankietę przeprowadzono we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ertwt 2018-04-11 15:11:33

  Za to Ukraińcy, ci zabierają nam pracę realnie. Plus obniżają stawki za pracę w Polsce.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,59

 • Śr

  3,49

 • Min

  1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8833

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane