MR: Projekt dot. płatności bezgotówkowych wysłany do konsultacji publicznych

Autor: PAP 27 listopada 2017 15:15

Projekt nowelizacji kilku ustaw, który ma promować rozwój płatności bezgotówkowych został wysłany do konsultacji publicznych - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju.

Według resortu rozwoju nie można mówić o konkurencyjnej gospodarce opartej na innowacjach bez umożliwienia obywatelom i przedsiębiorcom szybkiego i wygodnego dostępu do cyfrowych rozwiązań.

Dlatego Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Zdaniem MR, oprócz upowszechnienia ich stosowania zmiana ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych cyfrowymi instrumentami płatniczymi, czyli kartami, przelewami, blikiem oraz płatnościami mobilnymi.

"Nie mówimy o całkowitym zaniku gotówki. Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym" - wyjaśnia cytowany w komunikacie MR wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Wskazano, że korzyści związane ze zwiększeniem obrotu bezgotówkowego dotyczą kilku obszarów. "Dla obywateli to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy. Dla instytucji to usprawnienie pracy oraz zmniejszenie kosztów obsługi klientów. Przedsiębiorcy będą mogli pozyskać nowych klientów, m.in. poprzez oferowanie nowych usług w oparciu o terminale, jak i skorzystać z Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego" - uważa MR.

Natomiast korzyści dla państwa to uszczelnienie systemu poboru podatków, zapobieganie procederowi prania pieniędzy i unowocześnienie działania służb skarbowych i celnych.

W komunikacie wyjaśniono, że w ciągu ostatnich 10 lat udział płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie transakcji wzrósł 10-krotnie, a w portfelach Polaków jest ponad 35 mln kart płatniczych.

Zdaniem resortu rozwoju, rośnie popularność platform umożliwiających płatności smartfonem, a celem MR jest wsparcie tych tendencji. "Niezbędne są działania zmierzające do wzrostu liczby posiadanych i wykorzystywanych elektronicznych instrumentów płatniczych. Konieczny jest także rozwój infrastruktury w miejscach, gdzie dotąd nie były one dostępne (sektor publiczny i prywatny)" - oceniono.

Zgodnie z informacją MF proponowana zmiana w ordynacji podatkowej i ustawie o opłacie skarbowej nakazuje podmiotom publicznym zapewnienie możliwości dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Urzędy zostaną wyposażone nieodpłatnie w terminale płatnicze w ramach Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w administracji, realizowanego przez MR wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową.WYBRANE DLA CIEBIE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane