30-40 mkw. wystarczy na sklep z chemią gospodarczą

Autor: Gazeta Prawna 14 kwietnia 2009 12:24

Sklep z chemią gospodarczą będzie przynosił zyski, jeśli nie powstanie obok dużego marketu. Najlepsze są osiedla mieszkaniowe. Na towar potrzeba minimum 50 tys. zł - podaje Gazeta Prawna.

Z roku na rok przybywa osób, które deklarują kupowanie domowych środków czystości w marketach. Oczywiście ze względu na organizowane w nich promocje, które pozwalają zaoszczędzić nawet 20-30 proc. ceny tego rodzaju produktów. Obecnie udział sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży chemii gospodarczej w tym rynku sięga około 30 proc. Dla porównania udział marketów przekracza już 40 proc.

Jednocześnie dane pokazują 10-proc. wzrost sprzedaż notowany na tym rynku. Marża na oferowanych w sklepach chemicznych towarach waha się od 20 do 30 proc. Dla właściciela zysk średnio wynosi on od 2 do 3 tys. zł. Nie licząc miesięcy przed świętami, kiedy sprzedaż rośnie o kilkadziesiąt procent.

- Zdecydowanie najlepszym miejscem a uruchomienie sklepu z chemią gospodarczą są osiedla mieszkaniowe mniejszych miast - doradza Marek Kowalski, właściciel sklepu ze środkami czystości i kosmetykami w Grudziądzu. Dodaje, że pod tego typu placówkę wystarczy powierzchnia 30-40 mkw. Na jego wykończenie i wyposażeni wystarczy 20 tys. zł, za które trzeba kupić regały do ekspozycji towaru, kasę fiskalną, ladę, telefon. - By sklep nie świecił pustkami, potrzeba przynajmniej 50 tys. zł - uważa Mirosława Bobowska, właścicielka sklepu chemicznego w Poznaniu, która postawiła na bogatą ofertę asortymentowa i na ten cel wydała dwa razy więcej pieniędzy.

W sumie na sklepowych półkach powinno się znaleźć przynajmniej tysiąc produktów, do tego z różnych segmentów cenowych, najlepiej różnych marek.

W mniejszych sklepach konsumenci szukają przede wszystkim produktów do czyszczenia okien i dywanów. - Nie należy też rezygnować z tzw. ciężkiej chemii, czyli proszków i płynów do prania oraz płukania - dodaje Mirosława Bobowska.

W związku z rosnącym popytem na produkty ekologiczne warto ofertę wzbogacić właśnie o tego rodzaju asortyment. To z pewnością pozwoli wyróżnić sklep na tle konkurencji. Dostawców ekologicznych środków czystości najlepiej szukać przez internet. Ich ceny są średnio o 20 proc. wyższe niż tradycyjnych preparatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3934

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane