64 proc. sklepikarzy sprzedałoby papierosy osobom nieletnim

Autor: rp.pl 19 marca 2009 14:07

64 proc. sprzedawców sprzedałoby papierosy osobie nieletniej - wynika z badania Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych STOP18! Efektem badania jest "czarna lista" blisko 2 tys. punktów sprzedaży, która trafiła do Komendy Głównej Policji i Straży Miejskich - podaje portal rp.pl.

Badanie pokazuje, że nastolatki najłatwiej mogą kupić papierosy w Siemianowicach Śląskich (98 proc. przypadków sprzedaży), a najtrudniej w Rzeszowie - tam w 26 proc. punktów sprzedano papierosy osobie wyglądającej na mniej niż 18 lat.

W oparciu o badanie powstała "czarna lista" 1951 punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych, w stosunku do których istnieje "wątpliwość co do przestrzegania prawa". Lista ma pomóc policji i straży miejskiej skuteczniej prowadzić działania, w tym zapraszać sprzedawców do Szkoły Odpowiedzialnej Sprzedaży, czyli na zajęcia z zasad zgodnego z prawem handlu wyrobami tytoniowymi.

Koordynator Programu Adam Godewski podkreśla, że w ostatnim badaniu osiągnięto "najlepszy wynik w historii". - Kiedy przeprowadzaliśmy to badanie w 2000 r. tylko 2 proc. sprzedawców odmawiało sprzedaży papierosów nieletnim, teraz odmówiłoby 36 proc. - to pokazuje skalę zmian dokonaną wyłącznie działaniami edukacyjnymi - powiedział Godewski.

Jego zdaniem same działania edukacyjne jednak nie wystarczą. - Dlatego proponujemy wprowadzenie zmian w prawie. Przede wszystkim wprowadzenie obowiązku kontrolowania dokumentów młodych ludzi, proszących o wyroby tytoniowe i wprowadzenie czegoś w rodzaju rejestrów punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych - podkreślił Godewski.

- W tej chwili punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych są w dużej mierze bezkarne, bo właściciel takiego punktu nie jest karany za sprzedaż papierosów nieletnim, ukarany może być tylko sprzedawca. Uważamy, że to trzeba zmienić i wprowadzić przepisy takie, jak obowiązują przy sprzedaży alkoholu - powiedział. Przypomniał, że za łamanie zakazu sprzedaży papierosów nieletnim grozi mandat 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł.

Eksperci Programu postulują też wprowadzenie sankcji czasowego odebrania pozwolenia na handel wyrobami tytoniowymi oraz kary za kupowanie tych wyrobów nieletnim.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane