Aby marka własna była rozpoznawalna, musi zawierać nazwę sklepu

Autor: portalspozywczy.pl 3 grudnia 2009 09:25

Najbardziej rozpoznawalnymi w Polsce markami własnymi są Tesco oraz Real Quality, rozpoznawane przez 61 proc. respondentów. 60 proc. rozpoznaje także markę Carrefour, a 40 proc. kolejną markę sieci Tesco, czyli Tesco Korzystny Zakup - piszą w swoim raporcie analitycy firmy badawczej PMR.

Słabą rozpoznawalność miały takie produkty jak: Wiodąca Marka, Pierwsza Cena i ECO+. Wniosek jaki można wyciągnąć z odpowiedzi na to pytanie jest taki, że respondenci wskazali głównie te marki, których nazwa kojarzy się lub zawiera nazwę sklepu.
W ramach zakupów produktów marek własnych, najczęściej kupowana jest żywność i chemia gospodarcza. Jeśli chodzi o produkty żywnościowe kupowane pod marką własną, najczęściej kupowane to nabiał, produkty suche i sypkie takie jak makarony, kasze, ryż, mąka, kawa i herbata. Dość dużą popularnością cieszą się też produkty rybne i mięsne oraz słodycze.
Według analityków PMR postrzeganie marek własnych obecnie zmienia się, a ich pierwotny wizerunek - produktów z najniższej półki - stopniowo traci na aktualności. Kupowanie marek własnych nie jest już tylko traktowane jako sposób na oszczędne zakupy (66 proc. odpowiedzi), ale także na zakupy sprytne, mądre (56 proc.). Ponad dwie piąte ankietowanych deklaruje, że kupuje produkty detalistów częściej niż rok temu, a 27 proc., że marki własne stanowią znaczną część ich zakupów.
Podczas badania zadano także między innymi pytanie o sklep, w którym respondenci najczęściej dokonują zakupów. Cztery wyraźnie najpopularniejsze sieci handlowe to Biedronka, Real, Tesco i Carrefour.
Badanie PMR miało charakter ogólnopolski. Przeprowadzono je w dniach od 16 do 20 września 2009 roku. Do próby włączono wszystkie miasta wojewódzkie oraz wybrane z każdego województwa miasto z populacją pomiędzy 10 000 a 100 000 mieszkańców. Próba liczyła 416 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,74

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane