Akcje rynku Bronisze trafią do hurtowników

Autor: PAP 21 stycznia 2010 09:23

Największy rynek hurtowy owoców, warzyw i kwiatów w Polsce - Bronisze pod Warszawą - będzie sprywatyzowany. Skarb Państwa, który posiada prawie 60 proc. akcji tej spółki, odsprzeda je osobom i firmom tam handlującym - poinformowała na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister skarbu Joanna Schmid.

Obecnie wybierany jest doradca prywatyzacyjny, który wyceni spółkę. Według Schmid, zainteresowanie wykupem państwowych udziałów przez osoby handlujące na tym rynku jest bardzo duże. Do preferencyjnego zakupu akcji jest uprawnionych ok. 800 osób.

Wiceminister zaznaczyła, że resort skarbu chce sprzedać swoje udziały także w 10 pozostałych rynkach hurtowych. Największy ponad 50-proc. udział akcji ma Skarb Państwa w Beskidzkim Hurcie Towarowym w Bielsku-Białej (ok. 63 proc. akcji) oraz w Rolno-Przemysłowym Rynku Hurtowym "giełda hurtowa" w Legnicy (ponad 53 proc.). Jak zaznaczyła wiceminister, sytuacja ekonomiczna poszczególnych rynków jest zróżnicowana. Najwyższy zysk netto osiągnął w 2008 r. rynek w Broniszach (ponad 10,6 mln zł), zaś jako jedyny w ubiegłym roku poniosła stratę giełda w Legnicy.

Wiceszefowa resortu skarbu wyjaśniła, że "koncepcja" prywatyzacji przewiduje, iż osoba, która kupi akcje, nie będzie mogła przez 10 lat ich sprzedać. Będzie możliwa jedynie odsprzedaż akcji wewnątrz grupy uprawnionych. Ma to zapobiec przejęciem rynków przez kapitał spekulacyjny. Dodała, że by ułatwić rolnikom nabycie akcji, przewidziana jest możliwość ich zakupu na raty spłacane w ciągu pięciu lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane