ARMiR da środki na uruchomienie sklepu

Autor: PAP 4 marca 2009 13:25

ARMiR da środki na uruchomienie sklepu

W końcu marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) planuje uruchomienie pierwszego naboru wniosków o wsparcie finansowe na "tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" - poinformował PAP prezes Agencji Dariusz Wojtasik.

Zainteresowanie tym działaniem powinno być bardzo duże - uważa Wojtasik. Wyjaśnił że wsparcie to jest przeznaczone dla osób, niekoniecznie związanych z rolnictwem, które zdecydują się na uruchomienia małej firmy na terenach wiejskich, może być to stolarnia, sklep czy zakład fryzjerski.

Na ten cel przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie w wysokości 50 proc. kosztów, do wysokości 300 tys. zł. Warunkiem jest, by utworzył pięć miejsc pracy i potrafił je utrzymać przez co najmniej dwa lata. Na ten cel jest łącznie miliard euro - powiedział.
Podkreślił, że jest to pierwsze działanie, w którym przedsiębiorcy będą wspierani z pieniędzy przeznaczonych na rolnictwo. Agencja będzie chciała przyjąć ponad 20 tys. wniosków.

Prezes poinformował, że Agencja zamierza ponadto wznowić przyjmowanie wniosków na cztery działania pomocowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Są to: modernizacja gospodarstw rolnych, modernizacja przetwórstwa, wsparcie dla działalności pozarolniczej oraz dla młodych rolników.

Według harmonogramu przyjętego przez ARiMR, 24 marca ogłoszony zostanie termin przyjmowania dokumentów od tzw. młodych rolników. 14 kwietnia Agencja poinformuje o terminie wznowienia naboru wniosków na modernizację gospodarstw rolnych, na początku maja będzie wiadomo o terminie rozpoczęcia naboru wniosków od rolników, którzy chcą podjąć działalności poza rolnictwem, a pod koniec maja - na modernizację przetwórstwa.

Według prezesa, tym razem dostarczenie wniosku do Agencji będzie łatwiejsze, będzie można to zrobić za pomocą poczty czy pełnomocników. Poprzednio dokumenty można było złożyć tylko osobiście, co spowodowało duże kolejki i niezadowolenie rolników.

Wojtasik zaznaczył, że dopiero po spłynięciu wszystkich wniosków odbędzie się komputerowe losowania, które zadecyduje o kolejności rozpatrywania wniosków, więc nie ma znaczenia, kiedy rolnik złoży taki dokument.

Nie jest jeszcze przesądzone, czy Agencja będzie przyjmowała wnioski przez dwa tygodnie czy przez miesiąc - powiedział prezes. Jego zdaniem, lepiej byłoby wydłużyć czas naboru, aby rolnicy dobrze przygotowali ten dokument i nie musieli go po kilka razy uzupełniać.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,30

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane