Badania: Polacy boją się kryzysu i oszczędzają na kupowaniu żywności

Autor: Rzeczpospolita 19 marca 2009 09:56

Badania: Polacy boją się kryzysu i oszczędzają na kupowaniu żywności

Boimy się skutków kryzysu i bezrobocia. Co trzeci Polak przyznaje, że zaczyna oszczędzać na żywności - wynika z badań przeprowadzonych przez formę 4P Research Mix.

Według Rzeczpospolitej Polacy oszczędzają na codziennych zakupach, bo boją się sytuacji na rynku pracy, gdzie w ciągu czterech miesięcy stopa bezrobocia wzrosła z 9,1 proc. do 10,9 proc. Bez pracy zostało więc ok. 300 tys. osób. Resort pracy szacuje, że będzie jeszcze gorzej i do końca roku bezrobocie może wzrosnąć do 14 procent. Według badań Polacy oszczędzają w pierwszej kolejności na rozrywce, kulturze i odzieży. Dalsze oszczędności dotyczą już codziennych, spożywczych zakupów.

Dla jednych osób oznacza to kupienie mniejszej ilości jedzenia, czy rezygnację z dwudaniowego obiadu, dla innych po prostu zastąpienie drogich produktów, takich jak owoce morza, świeże ryby, zagraniczne regionalne produkty czy wyroby cukiernicze, tańszymi odpowiednikami. Niektórzy badani przyznali, że w domowych budżetach zaczyna po prostu brakować pieniędzy - według 22% na ubrania a według 17% pytanych osób na lekarstwa.

Choć z badań 4P Research Mix wynika już większa skłonność do oszczędzania, Polacy ciągle znacznie lepiej oceniają sytuację swoich gospodarstw domowych niż perspektywy dla całej gospodarki. Tyle że spodziewają się, że będzie jeszcze gorzej. Z lutowych badań firmy IMAS wynika, że takie przekonanie żywi już 36 proc. Polaków. Jednocześnie dwie trzecie z nas negatywnie oceniają sytuację gospodarczą kraju, a co piąty uważa ją za bardzo niekorzystną - podaje "Rz". Według Władysława Łagodzińskiego, wielkie oszczędzanie ma ominąć jednak samochody i sprzęt AGD.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,25

  • Min

    4,75

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane