Będą kary za sprzedaż produktów ekologicznych niespełniających wymogów

Autor: PAP 8 maja 2009 09:30

Za wprowadzenie do obrotu produktu oznakowanego jako ekologiczny, który nie spełnia wymogów będzie grozić kara finansowa - zakłada projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym. Został on przesłany do II czytania.

Projektem tym zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa i po przeprowadzeniu pierwszego czytania skierowała go do dalszych prac sejmowych. Projektowane przepisy wdrażają unijne rozporządzenie, które obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

Według nowych przepisów, każdy artykuł znajdujący się na rynku i oznakowany jako produkt rolnictwa ekologicznego musi pochodzić od producenta znajdującego się pod kontrolą jednostki certyfikującej. Kara za wprowadzanie do obrotu produktu "eko", który nie spełnia wymogów, może wynieść do 200 proc. korzyści majątkowej uzyskanej z jego sprzedaży.

W Polsce działa obecnie dziesięć jednostek certyfikujących. Są to organizacje upoważnione przez ministra rolnictwa do sprawowania kontroli nad rolniczymi gospodarstwami ekologicznymi, nad przetwórstwem produktów ekologicznych oraz wprowadzaniem ich do obrotu.

Finansowo może być też ukarana jednostka certyfikująca, która nie dopełniła obowiązków np. nie przekazała do Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHAR-S) wykazu producentów ekologicznych lub innych informacji, a także za wydanie certyfikatu producentom, którzy nie spełniają wymogów dotyczących rolnictwa ekologicznego.

Jak powiedział wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak, projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym określa też zasady zgłoszenia producentów rozpoczęcia działalności ekologicznej. Nadzór nad produkcją ekologiczną ma sprawować Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Będzie on nie tylko przeprowadzał kontrole, ale także gromadził dane o producentach ekologicznych.

Projektowane przepisy mają zastąpić ustawę z 2004 r. Nowe regulacje mają wejść w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,99

  • Śr

    7,24

  • Min

    3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane