Będzie obowiązek wymiany żarówek na świetlówki

Autor: Polska 6 sierpnia 2009 12:11

Unia Europejska nakazuje wycofanie starych żarówek i zastąpienie ich energooszczędnymi - ich używanie kosztuje mniej i są podobno ekologiczne. Dyrektywa UE wejdzie w życie 1 września, co oznacza, że sklepy mogą przyjmować stare żarówki tylko do końca sierpnia, a wyprzedawać do wyczerpania zapasów. Póżniej w sklepach będą sprzedawane tylko świetlówki - czytamy w dzienniku Polska.

W marketach pojawiły się tablice informujące zwłaszcza amatorów żarówek, by kupowali je hurtowo, bo niedługo takich nie dostaną. Unijne zmiany mają być wprowadzane do 2012 roku, kiedy wszystkie żarówki zostaną wycofane i zastąpione energooszczędnymi. Komisja Europejska obliczyła, że na zmianie oświetlenia Europa zaoszczędzi nawet 10 mld euro.

 - Zwykła żarówka działa tysiąc godzin, energooszczędna - nawet do 8 tysięcy - tłumaczy Zbigniew Szulc z Kancelarii Doradztwa Energetycznego Eko.Wat w Kołobrzegu. I wylicza, że w ciągu 4-5 lat zwykły Kowalski może zaoszczędzić nawet 240 zł. Jednak cena za sztukę świetlówki to kilkanaście zł, a zwykłej zarówki ok. złotówki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,10

  • Śr

    5,78

  • Min

    3,94

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane