Carrefour zwiększa sprzedaż w Polsce

Autor: portal spożywczy.pl 20 lipca 2009 09:37

Grupa Carrefour w drugim kwartale odnotowała spadek sprzedaży liczonej w euro o 1,2 proc. Polska na tle Europy nie wypada najgorzej. W porównaniu z II kw. 2008 r. sprzedaż wzrosła o 1,9 proc. Lepsze wyniki osiągnęła Turcja (wzrost o 5,5 proc.) i Rumunia (+18,3 proc.).

Firma tłumaczy, że przyczyną gorszych globalnych wyników miała być niższa sprzedaż w Zachodniej Europie, niższe ceny benzyny oraz negatywny wpływ kursów walut.

We Francji Grupa zmniejszyła sprzedaż o 3 proc., w pozostałych krajach Europy o 2,6 proc. Sklepy w innych częściach świata poprawiły wyniki: w Ameryce Łacińskiej o 17,4 proc. zaś w Azji o 5,2 proc.

Jednak zestawienie pokazuje negatywny wpływ kursów walut. Słabsza niż rok temu złotówka spowodowała, że wyniki polskich marketów liczone w euro zmalały o 22 proc. To największy spadek spośród wszystkich rynków, na których działa Carrefour.

Jak zauważa agencja Reuters, spadek sprzedaży całej Grupy, do 23,44 mld euro, był i tak mniejszy niż oczekiwali analitycy. Według nich sprzedaż Carrefoura miała wynieść 23,28 mln euro, czyli mniej niż w rok wcześniej o 1,9 proc. W I kw. sprzedaż wyniosła 22,7 mld euro. 30 czerwca szefostwo Carrefoura zapowiadało, że wynik z I półrocza może wynieść ok. 46 mld euro.

- W drugim kwartale zauważyliśmy jednak zachęcające efekty działań, które zaczęliśmy realizować. Spodziewamy się pozytywnych rezultatów w drugiej połowie roku - mówi Lars Olofsson, prezes grupy.

Podsumowując pierwsze półrocze, Carrefour pokazuje, że spadek sprzedaży (w euro) wyniósł 2 proc. W tym okresie spadki widoczne były także tylko w Europie. Polska zanotowała nieznaczny wzrost, o 0,1 proc.

Carrefour tłumaczy także, że sprzedaż produktów żywnościowych stale rośnie. Kryzys zaś sprawia, że konsumenci ostrożniej dokonują zakupów dóbr niespożywczych.

Carrefour zapowiedział, że do 2012 r. planuje zaoszczędzić 4,5 mln euro poprzez m.in. zmniejszenie kosztów operacyjnych czy poprawę warunków zakupu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,29

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8461

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 689431

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane