Ceny produktów będą w przyszłym roku nadal rosły

Autor: Rzeczpospolita 28 grudnia 2009 10:29

Więcej trzeba będzie zapłacić za warzywa i owoce, mniej za wieprzowinę. W grudniu tego roku ceny produktów spożywczych były o 3,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Większość ekonomistów uważa, że tempo podwyżek w 2010 r. będzie miało mniejszą wartość. Jaką - zadecyduje przede wszystkim siła krajowej waluty - czytamy w „Rzeczpospolitej".

Według gazety czynnikiem, który może prowadzić do zwyżki cen w przyszłym roku, mogą być rosnące ceny energii oraz paliw, które przekładają się na wyższe koszty produkcji rolnej. W 2010 r. powinny spadać ceny wieprzowiny. Na początku przyszłego roku mogą w dalszym ciągu drożeć mleko i przetwory. O tym, ile zapłacimy za warzywa i owoce, zadecyduje w dużym stopniu pogoda. Można się jednak spodziewać, że nieco się podniosą. BGŻ szacuje, że na koniec 2010 r. o 2,3 proc. droższe niż obecnie mogą być zboża i produkty zbożowe. Podwyżek spodziewają się także piekarze. - Cena chleba w ciągu przyszłego roku może wzrosnąć o około 5 proc. - uważa Grzegorz Nowakowski, prezes Instytutu Polskie Pieczywo.
Branża szacuje, że średnio o 5 proc. zdrożeć mogą w przyszłym roku słodycze. Jest natomiast mało prawdopodobne, że zdrożeje wódka. Zdaniem przedstawicieli branży spirytusowej do podnoszenia cen producentów może zniechęcić rosnąca konkurencja i kurczący się popyt.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,46

  • Min

    2,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane