Co czwarty zatrudniony w Polsce Ukrainiec, pracuje w handlu

Autor: PAP 8 marca 2010 14:31

W roku ubiegłym wydano blisko 30 tys. zezwoleń na pracę, prawie 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Pracowało też 189 tys. cudzoziemców zza wschodniej granicy na podstawie odrębnych przepisów. Dane te nie obejmują pracujących na czarno - podał PAP.


Dane przekazało Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia, powołując się na dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, obywatele Mołdowy i Gruzji mogą wykonywać pracę na terenie Polski przez sześć miesięcy w okresie 12 miesięcy bez pozwolenia, a jedynie na podstawie oświadczeń składanych w powiatowych urzędach pracy.

 

Niemal 96 proc. oświadczeń dotyczyło Ukraińców. Ukraińcy zatrudnieni byli w rolnictwie, budownictwie, usługach domowych, przemyśle, handlu, transporcie, gastronomii i hotelarstwie. Spośród tych, którzy otrzymali zezwolenie, niemal co czwarty pracował w handlu hurtowym i detalicznym; wielu zatrudnionych było także w przetwórstwie przemysłowym, pośrednictwie finansowym i obsłudze nieruchomości.

Blisko 57 proc. cudzoziemców zatrudnionych było w małych przedsiębiorstwach, zatrudniających do dziewięciu pracowników. Najwięcej zezwoleń, niemal połowę (13,9 tys.) wydano w woj. mazowieckim. Agencje pracy tymczasowej złożyły 11,4 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Oprócz tego grupa cudzoziemców pracuje w Polsce na czarno - nie ma jednak wiarygodnych danych, jaka jest ich liczba.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,99

  • Śr

    1,48

  • Min

    0,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane