Coraz więcej sklepów wprowadza limity przy płatności kartą

Autor: Dziennik Łódzki 27 listopada 2009 12:00

Właściciele sklepów coraz częściej wprowadzają ograniczenia w płatnościach kartami kredytowymi i bankomatowymi. Na takie rozwiązanie decydują się nawet szefowie dużych sieci handlowych - podaje Dziennik Łódzki.

W niedużych sklepach płatność kartą jest możliwa najczęściej, gdy zakupy przekroczą kwotę 10 zł. Właściciele placówek chcą uniknąć sytuacji, gdy klient wyciąga kartę, by zapłacić nią za paczkę zapałek. Maciej Magdziarz, rzecznik prasowy Lidla, podkreśla, że każdy klient, który dokona zakupów na kwotę 20 zł lub wyższą, może skorzystać z opcji płacenia kartą.

- Koszty związane z transakcją ponosi nasza firma - przypomina Maciej Magdziarz. - Przy charakterze działalności naszej firmy, która nakłada niewielkie marże na artykuły, każda prowizja stanowi istotne obciążenie. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli obniżyć koszty obsługi kart płatniczych, dzięki czemu obniżymy ceny produktów i zniesiemy obowiązującą kwotę minimalną. W tej chwili jest to niemożliwe z przyczyn od nas niezależnych - przekonuje rzecznik Lidla.

Tymczasem Michał Macierzyński, analityk portalu Bankier.pl, zastrzega, że sklepy nie mają prawa ustanawiać kwot minimalnych przy płaceniu kartą.

- Każda transakcja powinna być w ten sposób honorowana - informuje analityk. - Można zrozumieć właścicieli małych sklepów, gdyż prowizje za transakcje bezgotówkowe są w Polsce dużo wyższe niż np. w Niemczech, tam marże wynoszą ok. 0,2 proc. od kwoty zakupów. W Polsce marża sięga nawet 3-3,5 proc. W tej sytuacji nieopłacalne dla sklepikarzy stają się transakcje poniżej 10 zł. Jednak dla dużej sieci sklepów nie powinno mieć to istotnego znaczenia. Nie można też zapominać o kosztach obrotu gotówką - podkreśla Macierzyński.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,10

  • Śr

    5,78

  • Min

    3,94

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane