Czarna lista dłużników batem na sklepy

Autor: Metro 4 maja 2009 11:45

Dziś, kiedy ktoś spiera się ze sklepem, który nie chcę mu oddać pieniędzy za wadliwy towar nawet jeśli wygra odszkodowanie przed sądem, może mieć problem z odzyskaniem pieniędzy. Komornicy niechętnie zajmują się odzyskiwaniem kilkusetzłotowych długów. Teraz ma się to zmienić - podaje Metro.

Czarna lista może też być batem dla nieuczciwych pracodawców, którzy zalegają z wypłatą pensji swoim pracownikom. Do rejestrów dłużników nie będzie można jednak wpisywać dowolnie wszystkich długów, bo rząd stawia zaporę oszustom i pieniaczom.

Po pierwsze, konieczny jest prawomocny wyrok sądu stwierdzający, że ktoś nam jest winny pieniądze (minimum 200 zł osoba prywatna, a 500 zł firma) oraz tzw. "klauzula wykonalności", która upoważnia nas od odebrania długu.

- W przypadku firm wystarczy niezapłacona faktura, a u osób prywatnych wyrok sądu, by nie dochodziło do nadużyć - tłumaczy Andrzej Kulik.

Po drugie, zanim pójdziemy do rejestru, trzeba będzie odczekać 60 dni, a wcześniej wezwać firmę do zapłaty. Na samym końcu należy podpisać umowę z wybranym rejestrem i zapłacić za usługę - ok. 20 zł. Obecnie istnieją cztery takie rejestry: Krajowy Rejestr Długów, Infomonitor oraz Europejski Rejestr Informacji Finansowych, czwarty to Biuro Informacji Kredytowej, ale w nim gromadzone są tylko dane o kredytach bankowych.  Za podawanie fałszywych informacji grozi 30 tys. zł grzywny.

Firma, która znajdzie się w rejestrze, traci na wiarygodności, bo są do nich podłączone banki, firmy telekomunikacyjne i transportowe, spółdzielnie mieszkaniowe, zakłady energetyczne, wspólnoty mieszkaniowe czy samorządy. Nierzetelna instytucja może mieć też problem z kredytami lub podpisaniem kolejnego kontraktu. Dlatego już samo ostrzeżenie powinno być skutecznym ostrzeżeniem. Z informacji Krajowego Rejestru Długów wynika, że po takiej groźbie ponad połowa dłużników spłaca należności, a kolejnych 27 proc. robi to zaraz po tym, jak znajdą się w rejestrze.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,03

  • Min

    3,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane