Część domu, w którym działa sklep można amortyzować

Autor: Rzeczpospolita 8 października 2009 10:49

Wykorzystując w działalności gospoarczej własny dom, mamy prawo amortyzować, czyli stopniowo wliczać w koszty wartość części budynku zajętej na cele firmy - czytamy w Rzeczpospolitej.

Jest to możliwe, gdy dom stanowi naszą własność (nie jest np. tylko wynajęte czy użyczone przez rodziców). Tylko wówczas możemy uznać je za środek trwały naszej firmy. Mamy jednak prawo do amortyzacji jedynie jego części faktycznie wykorzystywanej do prowadzenia firmy, np. piętra.
Amortyzacja polega na tym, że naliczamy odpisy od wartości środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej według określonej w przepisach stopy procentowej (stawki amortyzacyjnej) i zaliczamy je do kosztów podatkowych.
Wartość mieszkania będącą podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych możemy ustalić na kilka sposobów:
- metodą uproszczoną - jako iloczyn powierzchni użytkowej zajętej na działalność i stawki 988 zł za mkw. (art. 22g ust. 10 ustawy o PIT) - w każdym przypadku,
- według ceny nabycia (lub kosztu wytworzenia, gdy chodzi o budynek mieszkalny wytworzony we własnym zakresie),
- według wartości rynkowej z dnia nabycia, gdy nabyliśmy mieszkanie w spadku lub darowiźnie (chyba że umowa darowizny określa wartość nieruchomości w niższej wysokości, wówczas podstawą naliczania amortyzacji będzie ta niższa wartość).


Przemnożenie metrów kwadratowych powierzchni użytkowej zajętej na cele firmy przez kwotę 988 zł jest z pewnością najprostszym, niekontrowersyjnym, ale i na ogół najmniej opłacalnym sposobem ustalenia wartości mieszkania podlegającej amortyzacji. Wskazana stawka od dawna nie przystaje do realiów rynkowych. Jedyną zaletą jej przyjęcia może być to, że w razie poniesienia większych wydatków na adaptację pomieszczenia do celów działalności gospodarczej (czyli tzw. ulepszenia) można je będzie wrzucić bezpośrednio do kosztów (w pozostałych przypadkach trzeba by je było doliczyć do wartości mieszkania przyjętej dla celów amortyzacji i rozliczać w kosztach tylko poprzez odpisy amortyzacyjne.

Ustalona wartość będzie podstawą naliczania odpisów w każdym roku podatkowym. Nie można więc za jakiś czas zrezygnować z tej metody i określić wartości mieszkania na innych, korzystniejszych zasadach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,58

  • Śr

    3,38

  • Min

    2,38

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane