Dodatkowe zezwolenia na prowadzenie działalności

Autor: Rzeczpospolita 5 października 2009 09:59

Przedsiębiorcy potrzebują często wielu pozwoleń, zezwoleń czy zaświadczeń, aby prowadzić działalność handlową i wykorzystywać do niej inne środki, np. samochód dostawczy czy źródło wody - czytamy w Rzeczpospolitej.

Auta ciężarowe przekraczające 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej muszą uzyskać zaświadczenie o przewozach na potrzeby własne określanych w ustawie jako niezarobkowe przewozy drogowe. Nie mogą być one podstawową działalnością przedsiębiorcy. Do przepisów o tych przewozach trzeba się stosować zarówno wtedy, gdy samochód jedzie pusty, jak i wtedy, gdy przewozi ludzi czy towary.

O zaświadczenia krajowe przedsiębiorca występuje do starosty właściwego dla siedziby firmy. Zaświadczenie jest dokumentem wydawanym na określony czas (nie więcej niż pięć lat) i po upływie tego terminu właściciel firmy musi wystąpić o kolejne.

Często nie da się prowadzić działalności bez pozwolenia na pobór wód bądź odprowadzanie ścieków. Uzyskuje się je zgodnie z przepisami prawa wodnego. Lista przypadków, w których trzeba się o nie zwrócić, dotyczy m.in.: korzystania z wód na potrzeby działalności gospodarczej (ale pobór wody do 5 m sześc. na dobę nawet przy działalności gospodarczej tego nie wymaga).

Pozwoleń takich udzielają zazwyczaj właściwi ze względu na miejsce korzystania starostowie (lub prezydenci miast działających na prawach powiatu).

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,37

  • Śr

    4,07

  • Min

    2,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane