Eko Holding zbuduje magazyn za kilka milionów złotych

Autor: PAP 26 czerwca 2009 10:44

Eko Holding, sieć supermarketów i dystrybutor drogeryjny, która ze względu na dekoniunkturę zawiesiła proces przygotowania oferty publicznej, może powrócić do planów debiutu na GPW najwcześniej pod koniec roku. Spółka potrzebuje na inwestycje, głównie akwizycje, 50-80 mln zł - powiedział Krzysztof Gradecki, prezes Eko Holding.

Spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF w sierpniu ubiegłego roku, jednak z powodu złej sytuacji na rynku dwukrotnie wstrzymała procedurę ofertową.Pod koniec 2007 roku Eko Holding opublikował strategię na 2,5 roku. Zakładała ona inwestycje w wysokości 120 mln zł, głównie na roz wój organiczny i przejęcia, remodelling sklepów, wsparcie rozwiązań informatycznych oraz rozwój bazy logistycznej.

"Część z tych planów, o których mówiliśmy udało się zrealizować. Zrobiliśmy przejęcia za kilkadziesiąt milionów złotych, w tym roku będziemy realizować budowę magazynu kosztem kilkunastu - kilkudziesięciu milionów. Do zrealizowania strategii potrzebowalibyśmy jeszcze między 50 a 80 mln zł i tyle chcielibyśmy pozyskać z giełdy" - powiedział prezes. Spółka informowała wcześniej, że zamierza podnieść kapitał o 20 - 25 proc.

Gradecki powtórzył, że środki z emisji spółka chce wydać przede wszystkim na akwizycje sieci detalicznych i dystrybutorów drogeryjnych.
"W kwestii akwizycji czekamy na pieniądze z giełdy. Mamy zamrożonych wiele rozmów na temat przejęć, ale obecnie nie mamy finansowania na ich realizację. Nie chcemy finansować akwizycji z kredytów. Chcemy do tych rozmów wrócić, gdy będziemy wiedzieć jak wygląda rynek i jakie mamy możliwości finansowe" - powiedział prezes.Grupę Eko Holding tworzy sieć ponad 220 supermarketów EKO, operator franczyzowy Rabat Detal posiadający ponad 400 sklepów franczyzowych oraz dystrybutor artykułów chemiczno-drogeryjnych Polska Grupa Drogeryjna.
Prezes poinformował, że w tym roku Eko Holding otworzy kilkanaście sklepów własnych. Chce też zwiększyć liczbę sklepów franczyzowych do około 500.

W 2006 roku przychody Eko wyniosły 1,13 mld zł, a zysk netto 9,71 mln zł. W 2007 roku przychody zwiększyły się do ponad 1,2 mld zł, a zysk netto do 14 mln zł.

W 2008 roku spółka planowała osiągnięcie 1,4 mld zł przychodów oraz 20 mln zł zysku netto. Spółka nie opublikowała jeszcze zaudytowanych wyników, ale, jak powiedział prezes, wynik finansowy okazał się być dużo gorszy od założeń ze względu na koszty poniesione w związku ze zrealizowanymi już przejęciami.

Zdaniem prezesa w tym roku przychody mogą wzrosnąć rok do roku przynajmniej o kilkanaście procent."Kryzys widzimy głównie w temacie pozyskiwania kapitału. Konsument coraz bardziej patrzy na ceny, ale porównując obroty rok do roku nie mamy spadków w tych samych sklepach. Jesteśmy siecią sklepów codziennych zakupów, nie wyobrażam sobie bardziej bezpiecznego segmentu niż nasz. W segmencie drogeryjnym sytuacja też jest bardzo stabilna" - powiedział Gradecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,99

  • Śr

    7,24

  • Min

    3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane