Fałszywe banknoty należy zgłaszać policji

Autor: dlahandlu.pl 20 listopada 2009 09:16

Często kasjerzy w sklepach nie są w stanie odróżnić prawdziwego banknotu od falsyfikatu, ponieważ fałszerze stosują coraz bardziej wyrafinowane metody. Skutkuje to ponoszeniem start przez osoby, które nieopatrznie przyjęły takie banknoty. Co zrobić, gdy klient zapłacił za zakupy fałszywym banknotem?

- Najważniejsza zasada jest taka, że osoba przyjmująca gotówkę na prawo, a nawet obowiązek, zatrzymać podejrzany banknot. Następnie należy powiadomić policję. Funkcjonariusze spisują protokół i przesyłają banknot do analizy do NBP. Jeżeli banknot okaże się prawdziwy - jest zwracany. Jeżeli będzie falsyfikatem policja rozpocznie postępowanie dochodzeniowe - informuje Artur Jędrych, radca prawny. 

W codziennej praktyce dość rzadko zdarza się osobie przyjmującej gotówkę zidentyfikować fałszywy banknot w momencie płacenia. Przeważnie fakt posiadania w kasie fałszywych pieniędzy wychodzi po czasie. W takim przypadku wszystkie konsekwencje dochodzenia policyjnego, a więc przesłuchania, wyjaśnienia, wizyty w komisariacie, spadną na właściciela sklepu, a nie na osobę, która zapłaciła fałszywym banknotem. Chyba, że właściciel sklepu potrafi udowodnić ten fakt.

- Nie warto ryzykować wprowadzania fałszywych banknotów do obiegu. Konsekwencje przewidziane przez prawo są bardzo dotkliwe. Za wprowadzenie falsyfikatu do obiegu, nawet jeżeli nie wiedziało się o tym fakcie, grozi co najmniej grzywna i kilkumiesięczny wyrok w zawieszeniu - przestrzega Artur Jędrych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,29

  • Śr

    1,65

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane