Firmy chcą zmiany przepisów, dotyczących łamania zakazu konkurencji

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 8 stycznia 2010 12:28

Wypłatę wysokiego odszkodowania, ale i zwolnienie z pracy w trybie natychmiastowym u aktualnego pracodawcy - taką karę nałożył pod koniec grudnia na pracownika Sąd Rejonowy w Siedlcach. Złamał on umowę o zakazie konkurencji, którą zawarł wcześniej na rok z byłą firmą - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Dotychczas sądy zasądzały w tego typu przypadkach wyłącznie odszkodowanie na rzecz byłych pracodawców. Nie rozwiązywały natomiast umów o pracę zawartych przez pracowników z konkurencyjnymi firmami.

PKPP Lewiatan, organizacja pracodawców chce, aby sankcję utraty pracy wprowadzić do kodeksu pracy. Lewiatan zwraca uwagę, że liczba pozwów sądowych wytaczanych byłym pracownikom naruszającym zakazy konkurencji lawinowo rośnie - szacuje, że wzrost ten sięga nawet 500 proc. w stosunku do 2008 roku.
Propozycjom wpisania takiego rozwiązania do kodeksu pracy ostro sprzeciwiają się związki zawodowe. Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ, wskazuje, że istnieje możliwość zasądzania utraty pracy przez sąd bez konieczności zmiany prawa.
.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane