REKLAMA
REKLAMA

Firmy spóźniają się z wypłatami

Autor: Gazeta Prawna 3 kwietnia 2009 10:41

W ubiegłym roku o 40 proc. wzrosła liczba skarg pracowników zgłaszanych do Państwowej Inspekcji Pracy - ustaliła "Gazeta Prawna".

REKLAMA

Do PIP wpłynęło m.in. 26,6 tys. skarg od pracowników, którym firma nie wypłaciła lub opóźnia się z wypłatą wynagrodzenia. To o ponad 51 proc. więcej niż rok wcześniej. O 14,3 tys. wzrosła też liczba zarzutów nieprzestrzegania przepisów o zawieraniu i rozwiązywaniu umów o pracę (46 proc. więcej niż rok wcześniej). Te dane potwierdzają, że sytuacja na rynku pracy spowodowana kryzysem gospodarczym jest coraz trudniejsza.

Pracownicy nie są jednak bezbronni. Mogą zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy, która po przeprowadzeniu kontroli ma prawo wystąpić do pracodawcy o usunięcie nieprawidłowości, nałożyć na niego mandat lub skierować przeciwko niemu sprawę do sądu.

Powództwo do sądu pracy mogą złożyć też sami pracownicy. Pomocy udzielają także m.in. organizacje pozarządowe, a przede wszystkim związki zawodowe, które zapowiadają, że na forum Komisji Trójstronnej złoża propozycje zaostrzenia przepisów o łamaniu praw pracowniczych - pisze "Gazeta Prawna".


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12554

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA