Franczyzobiorca Carrefour 5 minut ma problemy z przestrzeganiem prawa pracy

Autor: Dziennik Zachodni 16 grudnia 2009 12:13

Pracownicy franczyzowego marketu Carrefour 5 minut przy ul. 11 Listopada w Gołonogu prowadzą spór z pracodawcą i narzekają na warunki pracy - relacjonuje Dziennik Zachodni.

Według nich pracodawca za nic ma Kodeks pracy. Część z długiej listy ich zarzutów potwierdziły już kontrole sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy. Centrala Carrefour Polska obiecuje, że przyjrzy się temu, co się dzieje w markecie.

Market w Gołonogu działa w ramach sieci franczyzowej Carrefoura. Wcześniej jednak funkcjonował pod szyldem sieci Albert. W listopadzie właścicielka Joanna Grzesło-Jasiak podpisała umowę na prowadzenie sklepu pod logo Carrefour 5 minut. 

 Według pracownic w chłodniach i piwnicach towary są pomieszane (ryby z wędlinami i ciętymi kwiatami), trzeba je też taszczyć na górę, bo winda się psuje. Kontrola sanepidu potwierdziła część zarzutów. - Nie było prawidłowej segregacji towarów w magazynie: wraz z artykułami spożywczymi przechowywane były między innymi znicze. Tam, gdzie składowana jest chemia, stały wózki z mąką i bułką tartą. Właścicielka została ukarana dwustuzłotowym mandatem. Poniesie też koszty kontroli i kontroli powtórnej - mówi Janina Kruszakin z dąbrowskiego sanepidu.

Zastrzeżenia miała też inspekcja pracy - Pracownicy nie mieli obuwia i odzieży roboczej. Źle oznaczono i zabezpieczono rampę, na której jest wyładowywany towar, a to było niebezpieczne dla pracowników. Poza tym grafik i ewidencja czasu pracy były wypełnione prawidłowe tylko w jednym miesiącu.

Według PIP pozostałe dokumenty były pokreślone i wypełnione przez pracodawcę. Nie było tam podpisów pracowników ani wyliczonych nadgodzin. Inspektorzy PIP mogli jedynie nakazać szefowej prowadzenie prawidłowej ewidencji, ale nie mogli jej ukarać, bo przepisy nie zobowiązują właściciela do przechowywania list obecności z podpisami pracowników.

Grupa Carrefour Polska zamierza zweryfikować działalność franczyzową prowadzoną przez panią Joannę Grzesło-Jasiak.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,98

  • Śr

    7,96

  • Min

    4,63

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane