Handel tradycyjny też pobiera opłaty za usługi dodatkowe, ale je wykonuje

Autor: Edyta Kochlewska, dlahandlu.pl 23 listopada 2009 15:40

- Handel tradycyjny i hurtowy też pobierają opłaty za dodatkowe usługi, ale w odróżnieniu od tego jak dzieje się to w handlu nowoczesnym, usługi te są rzeczywiście świadczone - mówił podczas Sesji Handel II Forum Rynku Spożywczego Andrzej Szczepański, reprezentujący organizcje branżowe rynku mleczarskiego.

W trakcie dyskusji o regulowaniu stosunków między sieciami handlowymi a producentami padały zarzuty ze strony producentów, że handel nowoczesny wykorzystuje swoją dominującą pozycję i narzuca dostawcom swoje, często niekorzystne warunki dostaw, płatności. Szczególne kontrowersje budzą wpisywane przez sieci do umów, usługi za świadczenie usług dodatkowych: logistycznych, półkowych, merchandisingowych, marketingowych, promocyjnych i innych. - Naliczyłem w sumie tych opłat 26. I nie byłby to problem, gdyby sieci rzeczywiście świadczyły te usługi, bo my chcemy promować swoje towary. Problem pojawia się wówczas, gdy płacimy pieniądze za usługi, które nie są w rzeczywistości świadczone - mówił podczas Sesji Handel II Forum Rynku Spożywczego Ryszard Smolarek, prezes Łmeat Łuków. Jego firma oprócz sprzedaży w sieciach handlu nowoczesnego, prowadzi też sieć blisko 100 własnych sklepów.
Przedstawiciele środowiska handlowego bronili się, mówiąc, że podobne opłaty występują także w handlu hurtowym i tradycyjnym. Jednak zdaniem producentów tam opłaty są pobierane, za rzeczywiste promowanie towarów danego producenta.
W czasie Sesji Handel zgłoszono postulat, by sieci i dostawcy wypracowały standardy lepszej współpracy, bo obydwie strony nawzajem się potrzebują. Ministerstwo Rolnictwa zgodziło się patronować wypracowaniu wspólnego pomysłu na poprawę relacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,98

  • Śr

    8,15

  • Min

    4,63

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8846

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane