Handlowcy nie wiedzą o możliwościach, jakie stwarzają im fundusze unijne

Autor: dla handlu.pl 4 czerwca 2009 09:08

Handlowcy nie wiedzą o możliwościach, jakie stwarzają im fundusze unijne

Choć polscy przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia unijnego na rozwój i prowadzenie biznesu, a także liczyć na dofinansowanie szkoleń dla pracowników, o takie dofinansowanie rzadko występują.

- Nie korzystamy z unijnych pieniędzy. Wydaje się, że programy, które są dostępne nie są przeznaczone dla nas - mówi Adam Majewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Kupców Polskich Przyjazny Sklep. Jednocześnie przyznaje, że o wielu programach, które są dostępne nie ma pełnej wiedzy. - Nie słyszałem o programie na tworzenie mikroprzedsiębiorstw. Nie wiedziałem, że w jego ramach można otrzymać fundusze na stworzenie sklepu na wsi - mówi. Podobną opinię wyraża Jarosław Kazimierski, dyrektor handlowy w sieci Dino. - Nie dotarła do mnie informacja o takim wsparciu unijnym dla właścicieli sklepów - mówi.

Unijne wsparcie, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, przeznaczone jest dla osób, które chcą stworzyć miejsca pracy na wsi lub w małym mieście (poniżej 5 tys. mieszkańców). Warunkiem otrzymania takiej pomocy jest utworzenie przynajmniej jednego nowego miejsca pracy. O unijne pieniądze mogą się także ubiegać firmy, które zaliczają się do mikroprzedsiębiorstw (zatrudniają poniżej 10 osób), a ich obrót roczny nie przekracza 2 mln euro rocznie. Pomoc może być przyznana na stworzenie firmy oferującej wszelkiego rodzaju usługi dla gospodarstwa czy ludności, np. na handel, przetwórstwo rolne, przechowywanie produktów, wytwarzanie biomasy, prowadzenie księgowości i usługi transportowe.
Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi zależy od liczby utworzonych miejsc pracy. Jeżeli przedsiębiorca stworzy jedno-dwa miejsca pracy, może dostać najwyżej 100 tys. zł, zaś jeżeli będzie to pięć miejsc - przysługuje mu pomoc do 300 tys. zł. Stworzone miejsca pracy należy utrzymać przez okres dwóch lat od momentu otrzymania z ARiMR ostatniej raty pomocy.

Prowadzona przez Stowarzyszenie Kupców Polskich sieć Przyjazny Sklep działa na terenie województwa mazowieckiego. Stowarzyszenie powstało dokładnie trzy lata temu, w lutym 2006 r. Sieć Przyjazny Sklep tworzą sklepy osiedlowe działające zarówno w systemie tradycyjnym, jak i samoobsługowym. W ciągu trzech lat grupa urosła z 15 do 85 sklepów.

Pochodząca z Wielkopolski sieć marketów Dino zarządza 80 sklepami. Dino obejmuje już swoim zasięgiem województwo wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, opolskie oraz łódzkie i planuje ekspansję na nowe województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,29

  • Śr

    1,65

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane