PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Handlowcy reagują na zainteresowanie klientów jajkami ekologicznymi

Autor: Radosław Wałkuski, dla handlu.pl 16 kwietnia 2009 08:56

Handlowcy reagują na zainteresowanie klientów jajkami ekologicznymi

Na razie handlowcy często nie przywiązują wagi do tego, z jakiego chowu pochodzą kurze jajka. Często nie wiedzą nawet na czym polega różnica pomiędzy nimi. Jednak klienci coraz częściej wymagają takiej wiedzy.

Jajko jajku nierówne. Oprócz najbardziej powszechnych w sprzedaży jaj z chowu klatkowego, a więc z dużych farm, na których kury zamknięte są w niewielkich klatkach dostępne są również jaja ściółkowe, z wolnego wybiegu oraz jaja ekologiczne. Chów ściółkowy oznacza, że kury żyją w zamknięciu, ale mogą przemieszczać się po kurniku. Wolny wybieg oznacza, że zwierzęta w ciągu całego dnia mają dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu. Każda z tych kategorii znakowana jest w inny sposób. Kod wybity na jajkach zawiera odpowiednio cyfrę 3, 2, 1 lub 0.


- Właściciele sklepów często nie mają świadomości na czym polega różnica i dopiero dzięki rozmowie z nami zaczynają ją rozumieć. Zmianę na pewno przyniosłoby więcej publikacji w mediach na ten temat - ocenia Wojciech Tobowski, właściciel Fermy Kur Niosek, Małgorzata i Wojciech Tobowscy. - Niemniej widać, że popularność jajek z wolnego wybiegu zaczyna się zwiększać, dlatego pół roku temu zdecydowaliśmy się uruchomić produkcję jajek z wolnego wybiegu. Wierzę, że ten segment będzie się rozwijać - mówi Tobowski.
Inny sposób trzymania zwierząt oraz stosowanie specjalnej paszy sprawia, że chów jajek z wolnego wybiegu wiążą się ze znacznie większymi kosztami - Powierzchnia, z której przy chowie klatkowym można uzyskać 12-15 tys. jajek przy zmianie na wolny wybieg przynosi zaledwie 4-5 tys. sztuk. Nie bez znaczenia jest również to, że częściowo pasza musi być zwierzętom podawana ręcznie - wyjaśnia Wojciech Tobowski.
Znajduje to swoje odzwierciedlenie w cenie jajek. Hurtowa cena jajek z chowu klatkowego w fermie Tobowskich to 35 groszy, w przypadku wolnego wybiegu - 75 groszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Anonim 2010-10-04 16:54:51

    Dokładnie, zrobmy male niebo na ziemi

  • SirNICK_ 2009-04-16 13:10:34

    Dobrze, ze ludzie zaczynaja patrzec rowniez na dobro innych istot poza nimi.

    Inne stworzenia sa zmuszone ustepowac czlowiekowi.

    Rasa ludzka zaczyna dojrzewac.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane