Handlowcy reagują na zainteresowanie klientów jajkami ekologicznymi

Autor: Radosław Wałkuski, dla handlu.pl 16 kwietnia 2009 08:56

Handlowcy reagują na zainteresowanie klientów jajkami ekologicznymi

Na razie handlowcy często nie przywiązują wagi do tego, z jakiego chowu pochodzą kurze jajka. Często nie wiedzą nawet na czym polega różnica pomiędzy nimi. Jednak klienci coraz częściej wymagają takiej wiedzy.

Jajko jajku nierówne. Oprócz najbardziej powszechnych w sprzedaży jaj z chowu klatkowego, a więc z dużych farm, na których kury zamknięte są w niewielkich klatkach dostępne są również jaja ściółkowe, z wolnego wybiegu oraz jaja ekologiczne. Chów ściółkowy oznacza, że kury żyją w zamknięciu, ale mogą przemieszczać się po kurniku. Wolny wybieg oznacza, że zwierzęta w ciągu całego dnia mają dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu. Każda z tych kategorii znakowana jest w inny sposób. Kod wybity na jajkach zawiera odpowiednio cyfrę 3, 2, 1 lub 0.


- Właściciele sklepów często nie mają świadomości na czym polega różnica i dopiero dzięki rozmowie z nami zaczynają ją rozumieć. Zmianę na pewno przyniosłoby więcej publikacji w mediach na ten temat - ocenia Wojciech Tobowski, właściciel Fermy Kur Niosek, Małgorzata i Wojciech Tobowscy. - Niemniej widać, że popularność jajek z wolnego wybiegu zaczyna się zwiększać, dlatego pół roku temu zdecydowaliśmy się uruchomić produkcję jajek z wolnego wybiegu. Wierzę, że ten segment będzie się rozwijać - mówi Tobowski.
Inny sposób trzymania zwierząt oraz stosowanie specjalnej paszy sprawia, że chów jajek z wolnego wybiegu wiążą się ze znacznie większymi kosztami - Powierzchnia, z której przy chowie klatkowym można uzyskać 12-15 tys. jajek przy zmianie na wolny wybieg przynosi zaledwie 4-5 tys. sztuk. Nie bez znaczenia jest również to, że częściowo pasza musi być zwierzętom podawana ręcznie - wyjaśnia Wojciech Tobowski.
Znajduje to swoje odzwierciedlenie w cenie jajek. Hurtowa cena jajek z chowu klatkowego w fermie Tobowskich to 35 groszy, w przypadku wolnego wybiegu - 75 groszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Anonim 2010-10-04 16:54:51

  Dokładnie, zrobmy male niebo na ziemi

 • SirNICK_ 2009-04-16 13:10:34

  Dobrze, ze ludzie zaczynaja patrzec rowniez na dobro innych istot poza nimi.

  Inne stworzenia sa zmuszone ustepowac czlowiekowi.

  Rasa ludzka zaczyna dojrzewac.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,60

 • Śr

  0,31

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8846

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane