PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Handlowcy zadowoleni ze zmian w sposobie przeprowadzania kontroli

Autor: dlahandlu.pl 16 czerwca 2009 09:15

Handlowcy zadowoleni ze zmian w sposobie przeprowadzania kontroli

W myśl nowych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, każdy sklep powinien być poinformowany o planowanej kontroli Inspekcji Handlowej z tygodniowym wyprzedzeniem, może też żądać obecności świadka przy kontroli, a także złożyć protest w sprawie sposobu jej przeprowadzania. Ograniczono też możliwy czas prowadzenia czynności kontrolnych w małym sklepie do 12 dni, średnim -18 dni w roku, a w super- i hipermarketach do 48 dni.

- Te zmiany wydają się sensowne. Nie miałem co prawda jeszcze kontroli prowadzonej zgodnie z nowymi zasadami, ale powiadomienie o przyjściu inspektorów pozwala lepiej zorganizować pracę. I nie chodzi wcale o jakieś generalne porządki, czy ukrywanie towaru, ale takie zorganizowanie czasu, żeby być wtedy w sklepie i móc odpowiedzieć na ewentualne pytania - mówi Dariusz Janczewski, właściciel sklepów Verdes.

Zdaniem Gerarda Marciniaka z sieci FJ sklepy mogą być kontrolowane przez tak dużą liczbę służb, że sklepy z trudem są w stanie spełnić wszystkie wymagania, stawiane przed nimi. - Oczywiście na szczęście bardzo rzadko zdarza się, że jeden sklep jest nachodzony przez wszystkie upoważnione służby, ale ilość organów, która może zagrozić istnieniu sklepu jest naprawdę duża - dodaje Gerard Marciniak.

Sklepy może kontrolować Inspekcja Handlowa w zakresie przestrzegania zasad higieny i sprzedaży świeżej, pełnowartościowej żywności. Inspekcja Pracy sprawdza zasady zatrudniania i warunki pracy personelu. Agenci ZPAV kontrolują wykupienie przez sklepy licencji na publiczne odtwarzanie muzyki. Urzędnicy gminni mogą kontrolować zasady wywiązywania się z warunków koncesji na sprzedaż alkoholu.

Dane Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej pokazują jednak, że przeterminowanych towarów jest w sklepach coraz więcej. W 2007 r. było ich 2,1 proc., w 2008 r. już 4,7 proc. Inspektorzy GIIH spodziewają się, że w tym roku klienci jeszcze częściej będą trafiać na przeterminowaną żywność, dlatego też będą przeprowadzać wzmożone kontrole.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11396

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane