Handlowcy źle oceniają wpływ zmian w podatkach na sytuację sklepów

Autor: dlahandlu.pl 4 sierpnia 2009 12:30

Kongregacja Przemysłowo Handlowa, Rada Naczelna Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Izba Handlu i KZRSS Społem 4 sierpnia zorganizowała spotkanie na temat wpływu "Pakietu antykryzysowego" na kondycję małych przedsiębiorstw handlowych.

Na spotkaniu byli przedstawiciele kilkudziesięciu izb i stowarzyszeń kupieckich, Spółdzielni Społem i SCH, dla których zmiany w ustawie o podatku dochodowym, o bonach towarowych, skutkują w większości zawieszeniem prac szkoleniowo - edukacyjnych.

- Zmiany w ustawie, nie tylko nie pomagają sektorowi handlu małych i średnich przedsiębiorstw przetrzymać kryzys, tak jak to miało być w założeniu, lecz pozbawiają naszych przedsiębiorców szansy utrzymania się na rynku. Nasza klęska jest sukcesem handlu wielkopowierzchniowego, a autorem tej klęski jest rząd RP.

Rząd nie sprzyja rozwojowi polskiego handlu, wręcz przeciwnie, tworzy prawo eliminujące nas z rynku. Wszystko to dzieje się dlatego, że ani w Ministerstwie Finansów, ani w Ministerstwie Gospodarki, nie ma agendy monitorującej zmiany w polskim handlu. A już na pewno w tym przypadku, ministerstwo podejmując własne decyzje co do wyeliminowania bonów towarowych z obiegu, nie posiadało wiedzy na temat uczestników tego rynku. Zwalnianie z opodatkowania wypłat gotówkowych, z zakładowych funduszów socjalnych, możemy uznać za kierunek pozytywny dla pracowników, dla związków zawodowych, lecz brak zwolnienia w stosunku do bonów towarowych, świadczy o nieznajomości rynku, braku jego monitoringu i podejmowania decyzji nie tylko wbrew logice, lecz także ze szkodą dla polskiego środowiska kupieckiego.

Wiceminister Finansów, wbrew uzgodnieniom Komisji Trójstronnej, dokonał zmian w ustawie o podatku dochodowym, w efekcie czego doprowadza do likwidacji dziesiątki izb gospodarczych i stowarzyszeń kupieckich, wyhamowując jednocześnie, prace szkoleniowo-edukacyjne, prowadzone przez podmioty samorządu gospodarczego wśród swoich członków - mówił Jan Rakowski, Prezes Kongregacji Przemysłowo Handlowej.

Przeczytaj także:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,29

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8461

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 689431

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane