Inspektorzy karzą sklepikarzy za wielkość napisów na produktach

Autor: Gazeta Wyborcza 29 stycznia 2010 10:09

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej w Kielcach chodzą po sklepach z linijką i mierzą wielkość liter na opakowaniach. - Dostałem mandat 100 zł, bo na jednym opakowaniu napis "100 ml" miał 2 mm wysokości, a powinien mieć 3 mm. Pani z PIH-u podeszła z linijką i zmierzyła ten napis. Czy to nie przesada - żali się sklepikarz Gazecie Prawnej.

Jednak kontrolerzy mają prawo kwestionować wielkość nadruku. - Różnica między dwoma a trzema milimetrami jest duża. A waga czy ilość towaru w opakowaniu to są ważne informacje dla konsumenta - tłumaczy Mariusz Burchart, świętokrzyski wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej.

Właściciel sklepu ma jeszcze jedno zastrzeżenie. - Dlaczego mandat dostałem ja, a nie producent? Przez mój sklep przechodzą tysiące produktów, mam każdą nalepkę mierzyć linijką? - pyta.

- Zgodnie z prawem europejskim ukarać za złamanie przepisów oznakowania towarów można wprowadzającego towar do obrotu, na każdym szczeblu. A więc sprzedawca też odpowiada za oznakowania, ponosi odpowiedzialność za to, co sprzedaje. Na drugi raz nie zamówi towaru u tego producenta, dopóki on nie poprawi metki - dodaje Burchart.

Inspekcja nie poprzestaje na ukaraniu sprzedawcy. W przypadku złego oznakowania na opakowaniu żywności powiadamia Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na terenie, gdzie ma siedzibę producent lub importer, a w przypadku towarów przemysłowych - odpowiednią wojewódzką Inspekcję Handlową. Wysyła też pismo do producenta (importera) z żądaniem poprawienia napisu.

- Nieodpowiednia wielkość oznaczenia towaru to najczęstsze naruszenia przepisów wykrywane podczas naszych kontroli. Są łatwe do wyeliminowania, wystarczy nakleić w miejsce złej metki nową, poprawioną - dodaje Burchart.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,74

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane