Ipsos: konsumenci w gorszych nastrojach

Autor: PAP 25 lutego 2009 14:30

W lutym br. pesymizm Polaków wzrósł jeszcze bardziej w stosunku do i tak bardzo spadkowego pod względem nastrojów konsumenckich stycznia. Obniżka Wskaźnika optymizmu konsumentów WOK wyniosła 13 pkt - podał instytut Ipsos.

- Obniżka doprowadziła WOK do poziomu najniższego od końca 2001 roku, czyli okresu silnego spowolnienia gospodarczego, kiedy to wzrost PKB niewiele przekraczał 1 procent - napisano w komunikacie.

- Nastroje konsumenckie spadają przede wszystkim z powodu niskich ocen klimatu gospodarczego, które obniżyły się aż o 16 pkt. Relatywnie mniejszy, choć i tak bardzo znaczący, okazał się spadek skłonności do zakupów - o 10 pkt - dodano. Najsilniejsze spadki optymizmu dotyczą dwudziesto-, trzydziesto-, a następnie czterdziestolatków - odpowiednio 17, 18 i 15 pkt.

Wyraźnie spokojniej oceniają sytuację osoby po 50 roku życia - spadek o 7 pkt. Co ciekawe, w lutym obniżenie nastrojów w większym stopniu dotyczyło osób o ponadprzeciętnych dochodach (- 12 pkt), niż o dochodach poniżej średniej (- 8 pkt). Konsumenci niepokoją się głównie możliwością zwiększenia bezrobocia. - Już dwie trzecie Polaków (64 proc.) spodziewa się wzrostu bezrobocia w ciągu najbliższych 12 miesięcy - podaje Ipsos.

- Jak dotąd sytuacja gospodarcza nie odbiła się jeszcze na ocenie sytuacji materialnej gospodarstw domowych: odsetek osób twierdzących, że nie wystarcza im środków na życie wynoszący 18 proc. pozostaje na dość stabilnym poziomie - dodaje. Autorzy badania podkreślają także, że mimo drożejącego importu konsumenci nie spodziewają się też obecnie zwiększenia poziomu cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,46

  • Min

    2,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3903

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane