PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Ipsos: konsumenci w gorszych nastrojach

Autor: PAP 25 lutego 2009 14:30

W lutym br. pesymizm Polaków wzrósł jeszcze bardziej w stosunku do i tak bardzo spadkowego pod względem nastrojów konsumenckich stycznia. Obniżka Wskaźnika optymizmu konsumentów WOK wyniosła 13 pkt - podał instytut Ipsos.

- Obniżka doprowadziła WOK do poziomu najniższego od końca 2001 roku, czyli okresu silnego spowolnienia gospodarczego, kiedy to wzrost PKB niewiele przekraczał 1 procent - napisano w komunikacie.

- Nastroje konsumenckie spadają przede wszystkim z powodu niskich ocen klimatu gospodarczego, które obniżyły się aż o 16 pkt. Relatywnie mniejszy, choć i tak bardzo znaczący, okazał się spadek skłonności do zakupów - o 10 pkt - dodano. Najsilniejsze spadki optymizmu dotyczą dwudziesto-, trzydziesto-, a następnie czterdziestolatków - odpowiednio 17, 18 i 15 pkt.

Wyraźnie spokojniej oceniają sytuację osoby po 50 roku życia - spadek o 7 pkt. Co ciekawe, w lutym obniżenie nastrojów w większym stopniu dotyczyło osób o ponadprzeciętnych dochodach (- 12 pkt), niż o dochodach poniżej średniej (- 8 pkt). Konsumenci niepokoją się głównie możliwością zwiększenia bezrobocia. - Już dwie trzecie Polaków (64 proc.) spodziewa się wzrostu bezrobocia w ciągu najbliższych 12 miesięcy - podaje Ipsos.

- Jak dotąd sytuacja gospodarcza nie odbiła się jeszcze na ocenie sytuacji materialnej gospodarstw domowych: odsetek osób twierdzących, że nie wystarcza im środków na życie wynoszący 18 proc. pozostaje na dość stabilnym poziomie - dodaje. Autorzy badania podkreślają także, że mimo drożejącego importu konsumenci nie spodziewają się też obecnie zwiększenia poziomu cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11458

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane