Kampania kierowana do sprzedawców o niesprzedawanie alkoholu nieletnim

Autor: dlahandlu.pl 26 czerwca 2009 12:42

Rusza ogólnopolska kampania „Pozory mylą, dowód nie", apelująca o niesprzedawanie alkoholu niepełnoletnim i sprawdzanie ich wieku w dowodzie osobistym. Od lipca w reklamach piwa pojawią się także specjalne komunikaty podkreślające, że alkohol jest tylko dla osób pełnoletnich.

Akcję organizuje Komenda Główna Policji oraz Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie.

- Osoby niepełnoletnie cały czas nie mają większych problemów z zakupem alkoholu. Główną przyczyną jest bagatelizowanie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych przez właścicieli i sprzedawców oraz nieumiejętność odmawiania sprzedaży - wynika z rozmowy z Robertem Frączkiem z działu ds. rodziny i młodzieży Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych 5 procent niepełnoletnich, którzy chcieli kupić napój alkoholowy spotkało się z odmową. Podobne badanie przeprowadzone w 2007 roku wskazuje, że barierę taką napotkało ok. 15 proc. osób - mówi Robert Frączek.

Według niego największym problemem jest ignorowanie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim. Sprzedawcy często myślą, że nic złego się nie stanie jeśli nastolatek kupi np. jedno piwo. - W ich odczuciu stawianie oporu nie ma sensu, bo młodemu człowiekowi i tak uda się zakupić alkohol w innym sklepie, albo poprosi o zakup osobę dorosłą - mówi Robert Frączek. - Jeżeli jest to mały sklep, a za ladą stoi właściciel dodatkowo dochodzi chęć zysku - dodaje.

Kolejną ważną kwestią jest brak asertywności i obawy przed odmówieniem sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Sprzedawcy często boją się czy w razie odmowy młody człowiek nie będzie agresywny. - Nierzadko sprzedający i kupujący znają się z sąsiedztwa i ci pierwsi mogą mieć pewne obawy dotyczące jakiejś formy zemsty tych drugich - wyjaśnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,10

  • Śr

    5,78

  • Min

    3,94

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane