Katowice walczą z nielegalnymi handlarzami

Autor: Dzeinnik Zachodni 1 lipca 2009 11:14

Centrum Katowic szpecą nielegalnie stawiane stragany. Kiepskiego wizerunku nie poprawia także legalne targowisko, tyle że zajmujące cenną działkę przy ul. Mickiewicza. Handel owocami, warzywami, obwarzankami, a nawet butami kwitnie w najlepszych punktach miasta, między innymi na pl. Szewczyka, ul. Stawowej, czy 3 Maja, a do kasy miasta za okupację tych miejsc nie wpada ani złotówka - czytamy w Dzienniku Zachodnim.

Strategia miasta na niesfornych "przedsiębiorców" jest prosta: pobieranie dziennie opłat, zabieranie towaru i wywożenie do sanepidu albo nakładanie mandatów karnych.

Nie jest im jednak straszne ani wywożenie towaru, ani nawet mandaty karne. Co więcej, pobieranie opłat, które magistrat traktuje jako szykanę wobec handlarzy, oni odbierają jako formę legalizacji ich zajęcia. Co można kupić na straganach w tym miejscu, sprawdzili tydzień temu pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. - Wydaliśmy zakaz wprowadzenia badanych owoców i warzyw do obrotu. Nie miały udokumentowanego źródła pochodzenia i nie było żadnych faktur. Niektóre owoce były spleśniałe, albo nie miały atestu - mówi Elżbieta Jarosławiecka, kierownik oddziału żywności w PSSE w Katowicach.

W UM zapowiadają, że z nielegalnym procederem będą walczyć, a towar wywozić do skutku, bo mimo niskiej ceny jest kiepskiej jakości i zagraża zdrowiu kupujących, a handlujący nie spełniają nawet wymogów sanitarnych.- Obiekty, w których się handluje, muszą zostać zatwierdzone przez powiatowego inspektora sanitarnego, a osoby, które sprzedają muszą mieć zdiagnozowany stan zdrowia i przestrzegać zasad higieny - mówi Józef Lipa z WSSE.

O higienie na straganach nie ma mowy. Kiedy handlarze zwijają interes, miejsce gdzie stali wygląda jak pobojowisko. Podobny widok można w godzinach wieczornych oglądać na targowisku przy ul. Mickiewicza. Niestety właściciel nie jest zainteresowany ucywilizowaniem tego miejsca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,51

  • Min

    8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane