Klienci sklepów coraz częściej pytają o leki

Autor: Marcin Szczepański, dlahandlu.pl 13 lipca 2009 09:08

Klienci sklepów coraz częściej pytają o leki

Sprzedaż leków OTC na polskim rynku od kilku lat dynamicznie rośnie, w ostatnim roku zwiększyła się o 7,8 procent. Badania rynkowe pokazują, że Polacy najchętniej sięgają po środki przeciwbólowe, najrzadziej natomiast po preparaty witaminowe i syntetyczne słodziki, które wśród specyfików zdrowotnych stanowią wyjątek - bo ich sprzedaż spadła aż o 22 procent.

Jak pokazują rynkowe badania, sprzedaż leków OTC w sklepach i kioskach rośnie najbardziej w małych miejscowościach, w których nie ma aptek, choć z drugiej strony zainteresowanie zakupami leczniczych preparatów przy okazji codziennych sprawunków w osiedlowym sklepie wzrasta także w większych miejscowościach, gdzie apteki konkurują ze sobą praktycznie na każdym rogu.
Poza aptekami najbardziej popularne miejsce zakupu leków to sklepy spożywcze, znajdujące się blisko domów klientów. W minionym roku zakupu w takich placówkach dokonał co dziesiąty konsument. Inne popularne miejsca to supermarkety i kioski z prasą, gdzie leki kupowało po 5 procent badanych.
Optymistyczna wiadomość dla handlowców jest taka, że specjaliści prognozują, iż w najbliższych latach rynek pozaaptecznej sprzedaży leków OTC nadal będzie dynamicznie rósł. Jest bowiem bardzo atrakcyjny dla producentów (ogromna w porównaniu z aptekami sieć sprzedaży), jak i handlowców, m.in. ze względu na niewielką powierzchnię potrzebną do przechowywania tego asortymentu i marże, najczęściej o kilka procent wyższe, niż dla innych towarów FMCG.
- Mamy w swojej ofercie najlepiej sprzedające się preparaty OTC. Wystarczy skontaktować się z najbliższą filią i złożyć zamówienie - mówi Jacek Wnęk, pełnomocnik zarządu ds. sprzedaży Kolportera Service.
O rosnącej popularności leków w sprzedaży pozaaptecznej przekonują również w Lekkerlandzie. - Rynek leków OTC- tzn. leków, które mogą być sprzedawane poza aptekami - rośnie niezwykle dynamicznie. 90% leków sprzedawanych na rynku pozaaptecznym to preparaty przeciwbólowe. 60% ich sprzedaży odbywa się w typowych placówkach convenience - w sklepach spożywczych, kioskach oraz na stacjach benzynowych - słyszymy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia firmy zajmujące się detaliczną odsprzedażą farmaceutyków maja obowiązek zakupu leków w hurtowniach farmaceutycznych. - Nasze magazyny w Toruniu i Sosnowcu posiadają status hurtowni farmaceutycznych. Z nich odbywa się dystrybucja leków OTC do klientów w całym kraju - zapewniają w Lekkerlandzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3934

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane