Kodeks pracy hamuje rozwój przedsiębiorstw

Autor: KPP 2 marca 2010 10:24

Obowiązek wydania świadectwa pracy i przeprowadzania badań lekarskich przez pracowników, urlop „na żądanie” oraz odpowiedzialność pracodawcy z tytułu lobbingu to przepisy Kodeksu pracy, które, zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, wymagają zmiany, bądź nawet uchylenia.

Z analizy, która powstała na zlecenie Konfederacji, dr Monika Gładoch, ekspert prawa pracy, radca prawny i adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wynika, że tworzenie biurokratycznych barier często wynika z niedostosowania przepisów do szybko zmieniających się warunków na rynku pracy. - W takiej sytuacji zadaniem racjonalnego ustawodawcy jest stworzenie efektywnego prawa, czyli takiego, które będzie przestrzegane zarówno przez pracowników jak i pracodawców - mówi Gładoch.
- Obowiązujący Kodeks pracy jest za mało elastyczny, by sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki. Jego zapisy powinny być tak uregulowane, by zakreślały jedynie ogólne granice współpracy pomiędzy pracownikami i pracodawcami. Resztę mogą wypełniać negocjowane między stronami porozumienia - mówi z kolei wiceprezydent KPP Grażyna Piotrowska-Oliwa. Jej zdaniem poprawa prawa będzie możliwa jedynie wówczas, gdy podjęta zostanie współpraca z partnerami społecznymi, których będzie się traktować jak kogoś, kto ma coś do powiedzenia w sprawach bezpośrednio ich dotyczących.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,51

  • Min

    8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane