Kontrowersje wokół bonów towarowych

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 9 lutego 2010 10:09

W Sejmie znajdują się dwa projekty ustaw, które mają zwolnić z PIT bony dla pracowników. Mali przedsiębiorcy nie popierają tych zmian, więksi są za ich wprowadzeniem. Niezależni eksperci: wszystkie świadczenia dla pracowników były rozliczane jednakowo - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.


Argumentem za zwolnieniem bonów z PIT miało być to, że dodatkowe pieniądze, które zostałyby w kieszeni podatników, miały zostać wydawane na konsumpcję w imię pobudzania gospodarki. Ostatecznie uznano jednak, że bony nie są świadczeniami rzeczowymi.
Dziś przepisy zwalniają z PIT otrzymane przez pracownika świadczenia rzeczowe i pieniężne, finansowane z ZFŚS, których łączna wysokość nie przekracza w roku 380 zł, przy czym za takie świadczenia nie uważa się bonów i talonów wymiennych na towary i usługi.

Związek Rzemiosła Polskiego stoi na stanowisku, że wprowadzone zwolnienie będzie preferować duże firmy. Drobni przedsiębiorcy chcą równego traktowania firm dużych i małych. A bony będą głównie realizowane w dużych sieciach sklepów, które dzięki temu zarobią więcej. Dlatego ZPR nie chce zwolnienia bonów z PIT.

Eksperci są zgodni: obecne przepisy różnicujące sytuację podatkową bonów i gotówki są nieczytelne i brak racjonalnych przesłanek do takiego różnicowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8398

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 690655

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane