Koszty pracy hamują wzrost zatrudnienia w handlu

Autor: dlahandlu.pl 24 czerwca 2009 12:20

Czesław Grzesiak, wiceprezes zarządu Tesco uważa, że obciążenie wynagrodzeń wysokimi składkami na różne fundusze zniechęca pracodawców sektora handlowego do oficjalnego zatrudnienia pracowników i hamuje wzrost zatrudnienia.

Grzesiak uważa, że zmniejszenie składek obciążających wynagrodzenia przyczyniłoby się do ujawnienia części nieoficjalnego zatrudnienia, a w efekcie do zmniejszenia obciążeń przedsiębiorców oficjalnie zatrudniających pracowników. Główne koszty pracy to: składki na fundusz emerytalny (19,52 proc. wynagrodzenia brutto), składka na fundusz rentowy (13 proc.), składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (2,45 proc.), składka na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.), składka na ubezpieczenie wypadkowe (0,97-3,86 proc.), składka na Fundusz Pracy (2,45 proc.), składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (0,10 proc.), składka na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepłnosprawnych (średnio ok. 2,4 proc. na zatrudnionego). Dodatkowo pracodawcy ponoszą koszty wynagrodzeń wypłacanych pracownikom na czas choroby do 33 dni łącznie w roku.

O ograniczenie kosztów pracy wnioskował Czesław Grzesiak, wiceprezes zarządu TESCO Polska, w czasie Konferencji Komisji Gospodarki Narodowej "Handel detaliczny w Polsce: warunki rozwoju rynku".

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,46

  • Min

    2,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3903

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane