Koszyk zakupowy Polaków zmienił się przez kryzys

Autor: A.pl 16 kwietnia 2009 11:11

W pierwszym kwartale 2009 roku klienci szukający oszczędności, kupowali tańsze marki i zamienniki, wynika z analizy danych sprzedażowych delikatesów internetowych A.pl.

- Wyraźnie widać, że klienci starają się zmniejszyć wydatki na artykuły spożywcze. Chcą jednak kupować tyle samo, dlatego coraz częściej sięgają po tańsze produkty - mówi Jakub Milewski z delikatesów internetowych A.pl. - Bardziej popularne stają się marki ze średniej półki, które są znane, ale kosztują dużo mniej - dodaje.

Trend widać najlepiej na przykładzie herbat w tym szczególnie marek ze średniej półki cenowej sprzedawanych za ok. 40 zł/kg. Ich sprzedaż wzrosła w ciągu 3 miesięcy niemal czterokrotnie, podczas gdy marki droższe (powyżej 70 zł/kg) notują ok. 50-procentowe spadki. Podobnie jest w segmencie piw. Choć ich sprzedaż ogółem, z uwagi na lepszą pogodę, wzrosła o ok. 18 proc., to wyraźnie widać, że przy wyborze towaru, poza smakiem, klienci kierują się także ceną. Najszybciej rośnie sprzedaż marek tańszych w cenach ok. 4,5 zł/litr. Wśród piw droższych (6 - 6,5 zł/litr) wzrosty notują marki, których cena jest niższa o kilkanaście groszy na puszce. Tymczasem te nieco droższe sprzedają się słabiej o ok. 5 proc.

Podobnie jest w przypadku napojów bezalkoholowych. Na wiosnę ich sprzedaż jak zwykle znacząco rośnie. Jednak różna jest dynamika tego wzrostu. Najszybciej, ok. 120 proc. w stosunku do stycznia 2009 r., zwiększyła się sprzedaż taniej wody mineralnej sprzedawanej w cenie ok. 0,74 zł/litr. Warto podkreślić, że jej bezpośredni konkurent droższy o 9 groszy na litrze zanotował 25-procentowy spadek. - Klient nie czuje wielkiej różnicy w smaku wody wiec zaczyna preferować tańszą. 6l butla zamiast 5l i kilka groszy mniej na litrze spowodowało migrację klientów z produktu droższego na tańszy - dodaje Jakub Milewski z A.pl. Podobnie jest z popularnymi Pepsi i Coca Colą. Tu minimalnie tańsza Cola trzyma się świetnie. Sprzedaż droższej Pepsi spada. Dużą dynamikę wzrostu notują także tańsze napoje polskich producentów.

Oszczędzamy również na używkach. Choć sprzedaż papierosów ogółem, w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2009 roku, nie zmieniła się szczególnie, to jednak i tu można zauważyć zmiany preferencji. Sprzedaż drogich produktów spadła o połowę, na korzyść tańszych marek, które notują kilkunastoprocentowy wzrost zainteresowania.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane