Kupcy z łódzkiego targowiska ustąpią teren pod drogę

Autor: Gazeta Wyborcza 19 czerwca 2009 09:44

Radni z komisji rozwoju i działalności gospodarczej w Łodzi zgodzili się przedłużyć dzierżawę kupcom z targowiska Dolna-Ceglana na 15 lat, pod warunkiem że zapewnią dojazd do działki ze szpitalem, na której ma powstać hotel - podała Gazeta Wyborcza.

Już pięć lat Violetta i Stanisław Chmielewscy ze spółki Fors Poland, którzy kupili zrujnowany Szpital im. Wolf nie mogą zrealizować planowanej inwestycji: dwóch hoteli i parkingu zaproponowali miastu, że wydzierżawią rynek za 100 tys. zł miesięcznie (obecnie kupcy odprowadzają do miejskiej kasy 60 tys. zł). Ta propozycja oburzyła kupców.

- Jeśli Chmielewscy chcą dać 100 tys., to kosztem targujących. Musieliby podnieść im stawki opłat targowych, a wtedy pęczek marchewki nie byłby już najtańszy w Łodzi. Klienci by na nas opuścili i 329 osób i ich rodziny straciliby źródło utrzymania - mówi Marek Gralak, prezes spółki Stowarzyszenia Przedsiębiorców, Kupców i Rolników.

- Z ul. Ceglanej nie ustąpimy. To naturalny pasaż handlowy - stwierdził Jarosław Rozner. - Zresztą mamy zaplanowane rozmieszczenie nowych pawilonów i podpisane umowy z handlującymi. Część z nich trzeba byłoby wyrzucić.

Radna Iwona Bartosik: - Nie możemy sobie pozwolić, aby spadła na nas odpowiedzialność, że dopuszczamy do ruiny zabytkowy szpital. To targowisko w ogóle nie jest potrzebne, bo obok jest Rynek Bałucki. Ale skoro ludzie mają tam pracę - niech zostanie. Musimy mieć jednak gwarancję, że będą dojazdy, które umożliwią rewitalizację.

Rozwiązaniem problemu może być zmniejszenie rynku i odsunięcie go od inwestycji hotelowej. To właśnie Fors Poland zaproponowało magistratowi. Bez odzewu. Teraz podobną koncepcję przyjęli radni z komisji rozwoju.

- Proponuję wydać pozytywną opinię o 15-letniej dzierżawie, ale warunkowo. Kupcy muszą zapewnić dojazd do szpitala od strony rynku. Na jakich warunkach - określi to architektura - stwierdził Mateusz Walasek, przewodniczący komisji. Przedstawiciele kupieckiego stowarzyszenia przystali na te warunki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,99

  • Śr

    7,13

  • Min

    5,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane