Łatwiej zatrudnić stażystę

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 24 września 2009 11:58

Dzięki uregulowaniu statusu prawnego stażystów przedsiębiorcy mają większe szanse i ułatwienia w ich zatrudnianiu - podaje Dziennik Gazeta Prawna.


Firmy mogą przyjmować na trzymiesięczny staż absolwentów co najmniej szkół gimnazjalnych, którzy nie ukończyli 30 lat. Staż może być nieodpłatny lub za wynagrodzeniem nieprzekraczającym dwukrotnej płacy minimalnej.

Zdaniem Henryka Michałowicza z Konfederacji Pracodawców Polskich dzięki nowym przepisom firmy nie będą narażone na konieczność wypłacania odszkodowań dla praktykantów, którzy przed sądem mogą dochodzić, że wykonywali czynności w ramach stosunku pracy, a nie praktyki.
Zgodnie z nowymi przepisami praktykant, zanim podejmie pracę, musi podpisać umowę z firmą. Nie jest to umowa o pracę, lecz o praktykę.

Przedsiębiorca na wniosek praktykanta jest zobowiązany wystawić zaświadczenie o rodzaju wykonywanej przez niego pracy i umiejętnościach nabytych w czasie praktyki.

Praktykant nie będzie mógł pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. A jego tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,51

  • Min

    8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane