Lewe zwolnienia lekarskie rujnują pracodawców

Autor: Gazeta Wrocławska 2 czerwca 2009 11:02

Wrocławski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skontrolował 12 tysięcy osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Ponad 1600 z nich lekarze orzecznicy uznali za zdrowych i kazali im natychmiast wracać do pracy - podaje Gazeta Wrocławska.

- Te zwolnienia są bardzo kosztowne, także dla pracodawcy - mówi Janusz Prus, prezes Federacji Pracodawców Polski Zachodniej. - Gdy ludzie chorują, trudno utrzymać i planować organizację pracy. W mniejszych firmach łatwiej jest stwierdzić, kto przebywa na lewych zwolnieniach.
Pani Maria z Legnicy zaszła w ciążę. Nie ukrywa, że poszła na zwolnienie, bo miała konflikt z przełożoną. - Gdyby atmosfera w pracy była bardziej ludzka, tobym pracowała - mówi kobieta. - Ale nie będę sobie szarpała nerwów i narażała nienarodzonego dziecka.

Pan Marek zachorował, gdy dowiedział się, że może być zwolniony z pracy. Na chorobowym jest już przeszło trzy miesiące. - Mówię lekarzowi, że załamałem się nerwowo, i daje mi zwolnienie - opowiada. - Może uda mi się jakoś przeczekać ten kryzys.
Wielu ludzi prowadzących działalność gospodarczą ucieka na zwolnienia, bo wtedy nie muszą płacić ubezpieczenia ZUS-owskiego. Pracują na czarno, licząc, że nie zostaną złapani.

Osoby kontrolowane typowane są losowo przez komputer. Lekarze orzecznicy sprawdzają też dokumentację chorych. Zdarza się, że na symulanta ktoś doniesie. Michał Kuszyk z Komisji Trójstronnej, reprezentujący Konfederację Pracodawców Polskich, uważa, że ZUS jeszcze intensywniej powinien wziąć się za kontrolę zwolnień lekarskich. - Wielu menedżerów i ludzi świetnie zarabiających ucieka w chorobę - mówi Michał Kuszyk. - Jest to chory proceder. Bo trzeba im płacić z naszych kieszeni olbrzymie pieniądze.
Gdy z taką osobą zostanie rozwiązana umowa o pracę, ZUS obniża świadczenie do co najwyżej 100 procent przeciętnego wynagrodzenia.

- Kontrola kontrolą, ale trzeba doprowadzić do tego, żeby społeczeństwo nie tolerowało takich zachowań - dodaje Michał Kuszyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,84

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane