Liberalizacja dotycząca licencji na sprzedaż alkoholu powinna być przejrzysta

Autor: dlahandlu.pl 22 stycznia 2010 15:24

Zapowiadana przez Ministerstwo Gospodarki liberalizacja przepisów dotyczących zezwoleń i koncesji jest przez środowisko handlowe przyjmowana z dużymi rezerwami.

- Z jednej strony to dobrze, że znikają bariery dla przedsiębiorczości, które zamiast regulować to utrudniają prowadzenie biznesu, w tym wypadku sklepu. Z drugiej jednak strony, jeżeli przepisy dotyczące zamiany koncesji na zgłoszenie przy okazjonalnej sprzedaży alkoholu nie będą wystarczająco przejrzyste może się okazać, że z tej furtki zaczną korzystać sklepy, które na koncesje nie mogą liczyć - zauważa Dariusz Janczewski, prowadzący pod Warszawą dwa sklepy.  Jego wątpliwości budzi fakt, czy okazjonalna sprzedaż alkoholu, która będzie wymagała mniej zachodów biurokratycznych nie stanie się wytrychem umożliwiającym działanie nieuczciwej konkurencji.

Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Gospodarki obowiązek uzyskania zezwolenia na wyprzedaż, jednorazową sprzedaż alkoholu lub sprzedaż przez organizatorów przyjęć zostanie zastąpiony jedynie obowiązkiem zgłoszenia zamiaru prowadzenia takiej działalności. Dodatkowo wydawanie zezwoleń na obrót hurtowy napojami alkoholowymi o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu zostałoby przekazane w gestię marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane