Liczba transakcji kartami płatniczymi rośnie, ale handlowcy narzekają na prowizje

Autor: portalspozywczy.pl 11 sierpnia 2009 09:13

Liczba transakcji kartami płatniczymi rośnie, ale handlowcy narzekają na prowizje

Organizacja Visa Europe odnotowała 14 proc. wzrost liczby transakcji z użyciem kart Visa dokonanych pomiędzy kwietniem a czerwcem 2009 r. (w porównaniu z 2008 r.). Coraz chętniej konsumenci płacą kartami debetowymi - liczba transakcji tymi kartami wzrosła o 19 proc. Pomimo recesji, wydatki konsumpcyjne na żywność, ubrania i wypoczynek utrzymują się na wysokim poziomie.

W okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca br. organizacja Visa Europe przetworzyła dane o 1,75 mld transakcji z użyciem kart, z czego 1,33 mld dotyczyło kart debetowych. W tym samym okresie roku ubiegłego przetworzono dane o 1,53 mld transakcji ogółem, w tym 1,11 mld transakcji kartami debetowymi.

Największy wzrost odnotowano w przypadku restauracji - gdzie wzrost liczby transakcji ogółem sięgnął 20 proc., a dla supermarketów i innych sklepów z żywnością - 18 proc. i 21proc.

Jednocześnie przedstawiciele mniejszych sieci handlowych zgodnie narzekają na wysokość prowizji odprowadzanych od transakcji realizowanych kartami płatniczymi. Nie wykluczają, że będą rezygnować z tej usługi, jeśli jej koszty ulegną podwyżce.

- Dwa lata temu przyjrzałam się bliżej wydatkom jakie ponosimy na prowizje za płatności bezgotówkowe. Okazało się, że koszt był straszny - bo wynosił ok. 4 proc. marży. Od tego czasu sytuacja nieznacznie się polepszyła, ale cały czas nie jest dobrze. Uważam, że to nie jest uczciwe - mówi Barbara Sulewska, prezes zarządu spółdzielni PSS w Grajewie.

W dalszym ciągu szybko rośnie handel internetowy, gdzie odnotowano wzrost liczby transakcji dokonanych kartami ogółem o 27proc. - co świadczy o powiększaniu się udziału tego segmentu w rynku, kosztem innych detalistów. Liczba transakcji kartami debetowymi w tym segmencie była większa o 34 proc. niż przed rokiem.
Jeśli chodzi o wartość transakcji z udziałem kart Visa, zarówno kredytowych jak i debetowych, dane za II kw. br. wskazują na wzrost o 6 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2008 r.

.


Podobał się artykuł? Podziel się!
 • El Nova 2010-05-15 21:20:55

  Najlepsza oferta na instalację Terminala Płatniczego

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  6,26

 • Śr

  4,23

 • Min

  3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane