Małe sklepy mogą rezygnować z terminiali płatniczych

Autor: Rzeczpospolita 18 marca 2009 10:38

MasterCard i Visa zmieniły prowizje od płatności kartą. Nowi, duzi klienci mają szansę na mniejsze opłaty. Reszta musi czekać na efekty działań UOKiK, który złożył apelację od wyroku sądu - czytamy w Rzeczpospolitej.

Jeśli prowizje nie spadną, terminali przestanie przybywać. Opłaty (interchange) pobierane od użytkowników terminali (m.in. sieci handlowych) trafiają do kieszeni banków wydających karty i organizacji płatniczych, takich jak Visa czy MasterCard - czytamy w Rzeczpospolitej. W ubiegłym roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że prowizje te nie są praktyką naruszającą konkurencję - w konsekwencji banki nie musiały płacić 164 mln zł kary nałożonej przez UOKiK. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów złożył apelację od ubiegłorocznego wyroku.
Choć żadna firma nie chce tego oficjalnie potwierdzić, opłaty interchange stanowią 1,6 - 2 proc. wartości transakcji. W przypadku tych mniejszych stawka jest jeszcze wyższa. Dlatego wiele firm - nie tylko najmniejszych - rezygnuje z przyjmowania płatności kartą, choć taką formę promuje cała branża bankowa.

W ostatnich dniach obydwie organizacje płatnicze - MasterCard oraz Visa - wprowadziły nowe siatki opłat, ale nie chcą udzielać w tej sprawie żadnych informacji.

Z informacji Rzeczpospolitej wynika, że nowy system będzie premiował duże firmy - prowizje dla nich mogą się nawet zmniejszyć. Nowe taryfy przewidują też odrębne stawki dla niektórych segmentów rynku - np. hurtowników. Punkty handlowe i usługowe jeszcze nie dostały nowych cenników, ale mniejsi gracze, np. pojedyncze sklepy, zastrzegają, że jeśli stawki wzrosną, będą rezygnować z terminali.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane