Małe sklepy nie wiedzą o obowiązku odbierania zużytych baterii

Autor: Radosław Wałkuski, dla handlu.pl 18 maja 2009 09:10

Małe sklepy nie wiedzą o obowiązku odbierania zużytych baterii

11 maja Prezydent RP podpisał ustawę o bateriach i akumulatorach. Nakłada ona na sklepy obowiązek przyjmowania od klientów zużytych baterii. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. Szczególnie małą świadomość daje się zauważyć wśród sieci mniejszych sklepów.

Zgodnie z ustawą sprzedawca detaliczny, który ma w swojej ofercie baterie lub akumulatory przenośne powinien w swojej placówce wystawić specjalny pojemnik na zużyte baterie. Muszą one następnie zostać przekazane sprzedawcy hurtowemu lub podmiotowi zbierającemu zużyte baterie. Obowiązek dotyczy placówek handlowych o powierzchni większej niż 25 mkw.

 Na razie jednak świadomość zmiany w prawie wśród handlowców jest nieduża. Organizacja Odzysku Reba, zajmująca się odbieraniem zużytych baterii i akumulatorów, umieściła swoje pojemniki w niewiele ponad 2 tys. sklepów. Od marca, kiedy ustawa została uchwalona przez Sejm liczba ta zwiększyła się o mniej niż 200.
- Częściej zgłaszają się do nas przedstawiciele większych sieci i z reguły są oni lepiej zorientowani w przepisach. W przypadku właścicieli małych sieci świadomość jest znacznie mniejsza, a informacja o nowym prawie trafia do nich często w przypadkowy sposób - mówi Beata Bartosiak, koordynator projektów w spółce Reba.
Według niej zainteresowanie umieszczaniem pojemników w sklepach może się jednak wkrótce zwiększyć, bo producenci baterii, którzy założyli spółkę Reba przeprowadzą akcję informacyjną skierowaną do detalistów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,25

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane