Mały handel nie zna przepisów o traktowaniu osób niewidomych z psami

Autor: PAP 16 grudnia 2009 11:38

Osoby niepełnosprawne z psami asystującymi - wbrew obowiązującemu prawu - często nie są wpuszczane do urzędów, restauracji, małych sklepów - zwracają uwagę organizatorzy programu "Pomóżmy razem", propagującego wykorzystywanie czworonogów do pomocy niepełnosprawnym.

Od czerwca tego roku obowiązują przepisy dające niepełnosprawnym możliwość wstępu z psami asystującymi do obiektów użyteczności publicznej. Wcześniej takie prawo przysługiwało tylko osobom niewidomym, korzystającym z pomocy psów przewodników. Pomimo tego, wciąż zdarzają się przypadki łamania obowiązujących przepisów.
- Niepełnosprawni muszą często walczyć o to, co należy im się w świetle prawa. Nie dotyczy to raczej hipermarketów, które są dobrze zorientowane w obowiązujących przepisach, ale przede wszystkim małych punktów gastronomicznych i sklepów spożywczych. Często pierwszą reakcją, jaka spotyka tam niepełnosprawnego i jego psa, jest wyproszenie z lokalu" - powiedziała PAP Anna Stępińska z fundacji DogIQ.
Dobrym przykładem na pomoc psa jest robienie przez niepełnosprawnego zakupów, gdzie pies może podawać produkty znajdujące się na półkach.

Wyszkolony pies towarzyszy jedynie 170 spośród około 6 tys. mieszkających w Polsce niewidomych i niedowidzących.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    20,65

  • Śr

    11,94

  • Min

    9,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane