Mały handel źle traktuje pracowników

Autor: Metro 3 lipca 2009 09:51

W Polsce w super- i hipermarketach pracuje 200 tys. ludzi. W mniejszych sklepach, m.in. tych osiedlowych - przynajmniej 1 mln. I wbrew pozorom właśnie ich sytuacja jest znacznie gorsza - donosi Metro.

Dane z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy ukazują, że już 80 proc. małych sklepów nie udziela pracownikom należnych urlopów, zaś połowa nie płaci za godziny nadliczbowe. W ciągu trzech lat dwukrotnie wzrósł odsetek tych, które nie przestrzegają 5-dniowego tygodnia pracy (obecnie ponad 70 proc.). W sumie aż w 85 proc. małych sklepów naruszało warunki umów o pracę. Ten proceder dotyczy zaledwie 3 proc. dużych sklepów (o powierzchni od 300 mkw.). To oznacza niemal 10-krotny spadek.

W hipermarketach sytuacja poprawia się także pod innymi względami: w ciągu trzech lat aż pięciokrotnie spadł odsetek tych obiektów, które nie płacą za godziny nadliczbowe (z 45 do 9 proc.), pięciokrotnie zmniejszyła się liczba sieci, które odmawiają pracownikom urlopów (do 10 proc.), aż o połowę spadł odsetek tych, gdzie nie przestrzega się 5-dniowego tygodnia pracy (obecnie 2 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3934

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane