Mandaty do 2 tys. zł za zbyt niskie temperatury w sklepie

Autor: Gazeta Wyborcza 28 stycznia 2010 10:17

Do Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie od tygodnia codziennie zgłaszają się setki pracowników z prośbą o interwencję. Marzną w swoich firmach, a pracodawcy nie zapewniają im miejsca, w którym mogliby się ogrzać albo wypić gorącą herbatę. PIP podkreśla, że szef ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne warunki pracy - czytamy w Gazecie Wyborczej.

- Od kilku dni mamy wręcz lawinę skarg od pracowników. Głównie ze sklepów, biur i dużych zakładów produkcyjnych - mówi Anna Majerek z PIP w Krakowie.

Krakowscy pracodawcy zazwyczaj nie są w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury w miejscu pracy, nie zapewniają regeneracyjnych posiłków pracownikom wykonującym swoje obowiązki na zewnątrz, nie przygotowują też specjalnych pomieszczeń, w których pracujący na mrozie mogliby się ogrzać.

Kodeks pracy mówi, że w pomieszczeniach, gdzie wykonywane są służbowe obowiązki, należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. Niezbędne jest także zapewnienie pracownikom posiłków regeneracyjnych, ciepłych napojów i odzieży. Przy lekkiej pracy fizycznej oraz pracy biurowej, temperatura nie powinna być niższa niż 18 st. C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 st. C. Ci, którzy pracują na zewnątrz, muszą mieć pomieszczenie, w którym można się ogrzać (temp minimum 16 st. C) oraz gorące napoje i posiłek.

- Za niedopilnowanie obowiązków grozi mandat do 2 tys. zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, może się skończyć grzywną nawet do 30 tys. zł. Poza tym inspektor może wstrzymać pracę, jeśli zagraża ona zdrowiu i życiu pracownika. Podczas kontroli, która wykazuje, że pracownicy marzną, będziemy zatrzymywać prace do czasu, aż zatrudniający dostosuje się do wymagań, jakie nakłada na niego kodeks pracy - podkreśla inspektor.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5323

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane