Mimo kryzysu centrów handlowych w Polsce ciągle przybywa

Autor: Rzeczpospolita 27 stycznia 2009 14:15

O 50 proc., do 3 mld euro, spadła w Europie Środkowej w 2008 r. wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne. Polska jest ciągle regionalnym liderem, a zdaniem analityków z firmy doradczej Cushman & Wakefield pod koniec roku w tej części Europy można się spodziewać wzrostu wartości transakcji - pisze Rzeczpospolita.

Powód spadku jest prosty - większość banków zawiesiła działalność kredytową, zmuszając znaczną część inwestorów do chwilowego wycofania się z rynku. Dlatego w Polsce w 2008 r. zmieniły właściciela centra handlowe, biurowce i magazyny warte 1,75 mld euro, 42 proc. mniej niż w 2007 r.

- Europa Środkowa poradzi sobie lepiej niż Zachodnia. Możemy spodziewać się rosnącego apetytu na inwestycje w regionie pod koniec tego roku, gdy tylko poprawi się zdolność kredytowa i znów wzrośnie poziom tolerancji na ryzyko - mówi Charles Taylor, szef grupy rynków kapitałowych z biura Cushman & Wakefield w Budapeszcie.

Za większość transakcji odpowiada sektor handlowy i w nim nie widać oznak spowolnienia. W Polsce w tym roku na rynek ma trafić ponad 1,6 mln mkw. nowych centrów, spowolnienia nie widać też na rynku biurowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane