Minister rolnictwa: Wydłużanie terminów płatności to praktyki nieuczciwe

Autor: portalspozywczy.pl 30 listopada 2009 12:30

- Stosowanie przez sieci handlowe dodatkowych opłat, świadczenie usług, których się nie wykonuje, czy wydłużanie terminów płatności są to praktyki nieuczciwe. Niech UOKiK przestanie ścigać ministra rolnictwa i ośmieszać go w swoich wypowiedziach, tylko weźmie się do roboty i uporządkuje te sprawy - powiedział podczas II Forum Rynku Spożywczego, minister rolnictwa, Marek Sawicki.

- Naszym zadaniem jest doprowadzenie do przejrzystości w relacjach w całym tym łańcuchu żywnościowym. Powtarzam. Stosowanie przez sieci handlowe dodatkowych opłat, świadczenie usług których się wykonuje, wydłużanie terminów płatności to są praktyki nieuczciwe - dodał. 

- Takie rzeczy powinien sprawdzać także minister finansów nie może być tak, że mamy rożne usługi świadczone przez handel, rozliczany VAT i nic z tego tytułu nie wpływa do budżetu państwa - stwierdził minister rolnictwa.
Wielu przetwórców twierdzi, że nie warto prowadzić negocjacji z sieciami, a przejść od razu do stworzenia norm prawnych, które będą regulować kwestie między producentami, przetwórcami i sieciami handlowymi. - Ustawowym uregulowaniem kwestii podatkowych powinno zająć się Ministerstwo Finansów, a w rozwiązanie problemu powinno się włączyć także Ministerstwo Gospodarki i UOKiK. Ministerstwo Rolnictwa może im w tym pomóc. Natomiast my nie możemy zajmować się całością gospodarki - wyjaśnił Marek Sawicki .
Według ministra, resort rolnictwa włączy się aktywnie w prace nad kwestiami związanymi z uporządkowaniem" łańcucha żywnościowego oraz unormowaniem relacji między przetwórcami i sieciami na etapie zespołu między resortowego, którego powstanie jest zapowiadane od kilku tygodni.
- Wniosek o powołanie międzyresortowego zespołu ds. monitorungu łańcucha żywnościowego leży na biurku premiera Tuska od ponad miesiąca. Nie wiem dlaczego nie znalazł do tej chwili czasu na podpisanie dokumentu - powiedział pod czas II Forum Rynku Spożywczego minister rolnictwa Marek Sawicki.
Minister nie chciał powiedzieć, kiedy ostatecznie spodziewa się podpisu pod złożonym wnioskiem. - O to proszę pytać samego premiera - dodał Sawicki.
O tym, że taki zespół powstanie, minister informował już we wrześniu. Wtedy także pojawiła się informacja, że zgodę na utworzenie międzyresortowego zespołu wydał premier Donald Tusk.
W skład zespołu mieliby wejść wiceministrowie z resortów: gospodarki, finansów, skarbu, rolnictwa oraz wiceprezes UOKiK.
Zespół oprócz monitorowania cen w sklepach miałby się także zająć przegląd i ocena stosowanych praktyk handlowych w łańcuchu żywnościowym, a także wypracowanie propozycji ewentualnych zmian prawnych w celu zwiększenia przejrzystości rynku i poprawy efektywności funkcjonowania łańcucha żywnościowego wypracować projekt tzw. kodeksu dobrych praktyk między przetwórstwem a handlem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,36

  • Śr

    3,76

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane